WYDARZENIE DNIA
W czwartek Narodowy Bank Szwajcarii podejmie decyję co do stóp procentowych najprawdopodobniej kolejny raz je podnosząc. Dzisiejsza „GP” radzi nadal zadłużać się we frankach.
Średnie oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich różni się – uwzględniając obecną podwyżkę – o ok. 1,6-1,8 pkt proc. od kredytów złotowych. Uwzględniając koszty spreadu walutowego nawet mniej. Kilka tygodni temu prezes SNB ostrzegł posiadaczy kredytów we frankach, przed możliwym wzrostem notowań szwajcarskiej waluty.
Rynki finansowe będą jednak dziś żyły informacjami o produkcji przemysłowej i o cenach produkcji w USA. Poznamy także inflację w Niemczech i sprzedaż detaliczną w U.K.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja wskazuje na dużą polaryzację rynku – jednocześnie w górę szła stosunkowo wąska grupa spółek z WIG20, lecz indeksy mWIG i sWIG nieznacznie traciły na wartości. Z tej statystyki najważniejsze jest jednak to, że więcej spółek drożało (148) niż taniało (117), a w dodatku na drożejące akcje przypadło pięciokrotnie więcej obrotów niż na taniejące.
Wzrost WIG20 zapewniły KGHM (2,6 proc.) i Orlen (2,1 proc.), a także PKO BP (wzrost o 2,7 proc. przy słabych obrotach) i BZ WBK (3,5 proc.). Wzrostowa sesja była możliwa dzięki dobrej postawie innych giełd europejskich i – pod koniec notowań – rynków w USA.
Wciąż obserwujemy bardzo wysoką zmienność, ale obraz rynku nie jest klarowny. Na przemian występują na nim to groźnie wyglądające spadki, to spore zwyżki.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej w Stanach bardzo poprawiły nastroje inwestorów (może nawet za bardzo). S&P zyskał 1,5 proc, a Dow Jones 1,4 proc.- oba przy wysokich obrotach. Tym samym, druga fala spadków została zatrzymana bardzo szybko i wydaje się, że jest jeszcze miejsce do kontynuacji korekty, tym bardziej, że giełdy amerykańskie rosną od trzech miesięcy i nie doczekaliśmy się w tym czasie większej przeceny. Patrząc od strony analizy technicznej, wspomniane indeksy natknęłyby się na silne poziomy wsparcia 5 proc. niżej, gdzie powinny dojść przy mniej sprzyjających publikacjach danych makroekonomicznych. W Azji, giełdy podążają za rynkiem amerykańskim. Nikkei zyskał 0,6 proc., a Hang Seng 1,09 proc. Spadały natomiast ceny akcji w Szanghaju. Po ponad tygodniowych wzrostach indeks Shanghai Composite spadł o 0,5 proc.
OBSERWUJ AKCJE
TVN – po dwóch wręcz modelowych falach spadków (jeżeli chodzi o zasięg i czas) w ostatnim miesiącu spółka straciła 24 proc. i wydaje się, że potencjał spadkowy został wyczerpany. Na wczorajszej sesji, cena akcji wzrosła o 4,05 proc., przy obrotach siedmiokrotnie (!) wyższych niż zazwyczaj. Co więcej, wskaźnik RSI dał sygnał kupna, a MACD może to zrobić podczas najbliższych sesji. Pozytywny sygnał w postaci wczorajszej wzrostowej świeczki zostanie zanegowany, jeżeli kurs spadnie poniżej 21 PLN.
Bioton – po ewidentnej modzie na Bioton w ubiegłym roku, w obecnym spółka traciła popularność i jej kurs zszedł do poziomu 1,90 PLN. Ponieważ jest on bliski rocznemu minimum, a fundamenty miały rok czasu żeby dogonić wartość rynkową, wydaje się, że spółka może wrócić do łask inwestorów. Warto jednak zauważyć, że wczorajszą reakcją rynku na publikacje dobrych wyników za 2006 rok, był spadek o 0,5 proc. W takiej sytuacji, Bioton pozostaje propozycją dla cierpliwych graczy, z przynajmniej półrocznym horyzontem czasowym inwestycji.
POINFORMOWALI PRZED SESJ©
Polimex-Mostostal – członek zarządu kupił 2200 akcji po cenie 264 PLN za sztukę.
Ruch – Skarb Państwa sprzedał Kampanii Węglowej pakiet 9,9 proc. akcji spółki i tym samym zmniejszył swój udział w kapitale zakładowym Ruchu z 72,5 proc. do 62,6 proc.
Kopex – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (zależne od Kopeksu) na podstawie umowy podpisanej z PRS Wschód otrzyma wynagrodzenie w wysokości 24,4 mln PLN.
Techmex – Millennium TFI sprzedało akcje spółki zmniejszając swój udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu z 10,08 proc. do 8,89 proc.
PC Guard – Kazimierz Frątczak, członek rady nadzorczej spółki, kupił 280 tys. akcji PC Guard po cenie 0,43 PLN za sztukę.
Automotive Components Europe – AIG TFI posiada 5,44 proc. akcji spółki
IBSystem – Sąd Rejonowy w Łodzi nie uznał podwyższenia kapitału zakładowego spółki o 3 mln PLN w ramach emisji akcji dla wierzycieli spółki. Zarząd zapowiedział zgłoszenie apelacji
do Sądu Rejonowego.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Udana sesja w USA podyktowana przede wszystkim doskonałymi danymi o wzroście sprzedaży detalicznej, tworzy świetny klimat dla zwyżek na rynkach akcji na całym świecie. Warszawa nie powinna być tutaj wyjątkiem.
Dziś rano złoty umacnia się wobec głównych walut – sentyment do polskich aktywów jest więc niezły, co może – choćby tylko psychologicznie – wspomóc nasz rynek, który najwyraźniej bardzo chce wzrostów. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę transfery do funduszy inwestycyjnych.
Spodziewamy się udanego początku notowań i końcówki pisanej pod dyktando giełd amerykańskich. Aktywność inwestorów mierzona skalą transakcji powinna być wyższa niż wczoraj (2 mld PLN).
WALUTY
Ostatnie kilka dni przyniosło odpływ kapitału z krajów gdzie stopy procentowe są najniższe na świecie, tj. ze Szwajcarii i Japonii, ponieważ inwestorzy dzięki tanim pożyczkom w obcej walucie pozyskują kapitał, który przynosi wyższy zysk na innych rynkach. Dolar był w środę najmocniejszy wobec jena od grudnia 2002 roku, co potwierdza tezę, że tzw. carry trade nie traci na znaczeniu. W czwartek Szwajcarski Bank Centralny najprawdopodobniej podniesie koszt pieniądza o 25 pkt. bazowych, ale wydaje się, że kurs franka szwajcarskiego już uwzględnia to posunięcie, a każda inna decyzja będzie zaskoczeniem.
Polski złoty odrabiał w środę część strat zarówno wobec euro, które wyceniano na 3,882 PLN, jak i względem dolara, którego kupowano po kursie 2,877.
SUROWCE
Cena baryłki ropy Brent w Londynie pozostaje na poziomie 70 USD, do którego doszła po wczorajszym wzroście spowodowanym informacją o niższym niż przewidywano wzroście zapasów w Stanach. Zapasy benzyny są 5 proc. poniżej średniej dla tego okresu z ostatnich 5 lat, co rodzi spekulacje, że podaż tego surowca nie zaspokoi zwiększonego popytu w nadchodzącym sezonie wakacyjnym.
Cena miedzi na londyńskiej giełdzie zmienia się nieznacznie po wczorajszym 1,7 procentowym wzroście, spowodowanym niepokojem o możliwe strajki w Chile. Za tonę tego surowca płacono 7,270 USD.
Na rynku metali szlachetnych, złoto pozostaje w okolicy poziomu 651 USD za uncję, po wczorajszym ponad procentowym wzroście spowodowanym osłabieniem dolara. Podobnie zachowuje się srebro, które od wczoraj kosztuje 13,10 USD.