„Oprocentowanie wybranych produktów obniżyło w tym tygodniu kilka banków (BZ WBK, Polbank, Noble Bank). W niektórych przypadkach te zmiany są spore, sięgają blisko 1,5 – 2 pkt proc. […]. Sześć banków wciąż oferuje ponad 7-proc. zysk (w skali roku) na lokatach półrocznych, ale można znaleźć też wyższe stawki oprocentowania. – Niedawno zaoferowaliśmy lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 8,3 proc. (w skali roku) – mówi Monika Nowakowska z Kredyt Banku. Zastrzega, że w przyszłym tygodniu bank może obniżyć oprocentowanie. Podobne decyzje mogą podjąć w przyszłym tygodniu także inne banki, w tym największy gracz na rynku depozytowym – PKO BP.”, czytamy w „Rz”.
„Prawdopodobne decyzje o obniżce oferowanego oprocentowania to wynik tego, że Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej zmniejszała wysokość stóp NBP, co przyczyni się do spadku rynkowych stóp procentowych.
– Przewidujemy, że w połowie roku 3-miesięczny WIBOR spadnie do 4,2 proc., a na koniec roku obniży się do poziomu 3,6 proc. – uważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium Banku. Jego zdaniem różnica między oprocentowaniem depozytów a stopą rynkową będzie się zmniejszać, jednak prawdopodobnie w najbliższych miesiącach depozyty nadal będą głównym źródłem finansowania akcji kredytowej.
Spowoduje to, że stawki oprocentowania będą relatywnie wysokie, choć niższe niż pod koniec 2008 r.”, czytamy dalej.
Od listopada Rada Polityki Pieniężnej już trzykrotnie obniżyła stopy procentowe. Styczniowe cięcie sprowadziło stopę podstawową NBP do poziomu 4,25 proc. Można się spodziewać, że w najbliższych dniach oprocentowanie depozytów spadnie do poziomu około 6-7 proc. w skali roku. Jeszcze w grudniu można było znaleźć lokaty kuszące 9-10 proc. zyskiem.
Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule Moniki Krześniak pt. „Bankowa wojna nie słabnie”.