Poprzedni tydzień przyniósł przerwanie serii dwóch tygodni spadków na światowych rynkach akcji. Inwestorów do zakupów zachęcił głównie lepszy od oczekiwań początek sezonu publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek (Alcoa wykazała pierwszy od roku kwartalny zysk netto).
Tym samym globalne indeksy zanotowały największe wzrosty od połowy lipca. Nasz rynek, mimo odnotowania wzrostów, pozostawał (co zdarza się kolejny raz na przestrzeni kilkunastu ostatnich tygodni) w tyle. W najbliższym czasie mogą nad nim ciążyć duże emisje akcji PKO BP oraz PGE, na które miejsce w portfelach muszą zrobić krajowe instytucje. Popytowi na WIG20 udało się w ostatnim czasie obronić przed przełamaniem wzrostowej linii trendu, która prowadzi rynek od połowy lutego. Średnioterminową sytuację może rozstrzygnąć w najbliższym czasie zachowanie inwestorów przy wyjściu z kilkutygodniowych formacji trójkątów, które powstały zarówno na wykresie WIG20 jak i WIG.
Rynek krajowy
Tym razem tydzień na warszawskim parkiecie był udany dla strony popytowej. Mimo silnych zwyżek nie udało się jednak odrobić strat z poprzedniego tygodnia. Lepiej radziły sobie tym razem blue-chipy, których indeks zyskał 3,1% w skali całego tygodnia. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 2,6%. W przypadku mWIG40 (+1,1%) oraz sWIG80 (+1,6%) skala wzrostów była mniejsza.
W przypadku indeksów MiS-iów aktualne pozostają ważne poziomy wsparć, od których indeksy nie potrafią w ostatnim czasie się oddalić. Widoczne dobrze w ujęciu tygodniowym, znajdują się odpowiednio na poziomach 2200 pkt oraz 11 000 pkt. W przypadku indeksu WIG oraz WIG20 wsparciami są odpowiednio 36 000 pkt oraz 2100 pkt. Mimo naruszenia tydzień temu przez WIG20 linii trendu wzrostowego poprowadzonej przez dołki z lutego, lipca oraz września bieżącego roku, ostatecznie udało się w dalszej części tygodnia utrzymać ponad nią. Linia przebiega obecnie w okolicach 2200 pkt. Podobna linia na wykresie WIG (poprowadzona przez dołki z lutego i lipca) znajduje się w okolicach 37 500 pkt. Na wykresach WIG20 oraz WIG wyraźnie widać także zawężające się trójkąty, co może sugerować próbę wyjścia z prawie już dwumiesięcznej konsolidacji nawet w najbliższych dniach.
Początek bieżącego tygodnia przyniósł publikację prospektu PGE. Spółka wyemituje do 259,5 mln nowych akcji (15% udział po podwyższeniu kapitału) po maksymalnej cenie 23 PLN za walor (dla inwestorów indywidualnych; w przypadku instytucji cena może być wyższa). Zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają od 13 do 27 października (przewidziano jednak dla nich zaledwie 10% akcji nowej emisji).
Rynki zagraniczne
Ostatni tydzień był bardzo udany na światowych rynkach akcji. Indeks MSCI World zyskał 4,7%, co jest najlepszym wynikiem od połowy lipca. Jeszcze lepiej radził sobie MSCI Emerging Markets, zyskując 5,0%. Do zwyżek przyczyniło się głównie lepsze od oczekiwań otwarcie sezonu wyników kwartalnych za Atlantykiem, gdzie Alcoa wykazała pierwszy od roku kwartalny zysk netto i przebiła oczekiwania analityków, którzy także w ubiegłym kwartale spodziewali się straty. Sentyment rynku jest obecnie bardzo optymistyczny, co jednak powinno wzmocnić czujność byków.
Główne indeksy na Wall Street zyskały po około 3%. Jeszcze lepiej radziły sobie indeksy w Europie Zachodniej, gdzie DAX czy CAC40 wzrosły o ponad 4%. Wśród rynków wschodzących na wyróżnienie zasługuje rosyjski RTS, który urósł o 12%, a w stosunku do końca 2008 roku jego wartość jest o 117% wyższa. Wzrost, po trzech z rzędu czarnych, spadkowych świecach, zaliczył główny indeks giełdy w Szanghaju.
W tym tygodniu czeka nas kontynuacja publikacji wyników amerykańskich spółek za 3Q’09. W centrum uwagi znajdą się tym razem instytucje finansowe m.in.: JP Morgan, Goldman Sachs czy Citigroup. Z danych makroekonomicznych poznamy publikacje kolejnych wskaźników wyprzedzających koniunktury: indeks ZEW, NY Empire czy Michigan. Przypomnijmy, że przed dwoma tygodniami, seria gorszych wskaźników dotyczących jeszcze września przyczyniła się do większej przeceny. W bieżącym tygodniu warto zwrócić także uwagę na wrześniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w USA.
Najważniejsze wydarzenia (12 października – 16 października 2009)
Poniedziałek:
Kwartalne wyniki finansowe opublikuje Philips
Wtorek:
11.00 – Niemcy – indeks instytut ZEW za październik (prognoza: 58,3 pkt)
Kwartalne wyniki finansowe opublikuje J&J oraz Intel
Środa:
11.00 – Euroland – produkcja przemysłowa za sierpień (prognoza: +1,0% m/m)
14.30 – USA – sprzedaż detaliczna za wrzesień (prognoza: -2,1% m/m)
16.00 – USA – zapasy niesprzedanych towarów za sierpień (prognoza: -0,9% m/m)
20.00 – USA – protokół z posiedzenia FOMC
Kwartalne wyniki finansowe opublikuje JP Morgan
Czwartek:
11.00 –Euroland– inflacja HICP za wrzesień (prognoza: -0,3% r/r)
14.30 – USA – indeks NY Empire State za październik (prognoza: 17 pkt)
14.30 – USA – liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (prognoza: 525 tys )
14.30 – USA – inflacja CPI za wrzesień (prognoza: 0,2% m/m)
16.00 – USA – indeks Fed z Filadelfii za październik (prognoza: 12 pkt)
Kwartalne wyniki finansowe opublikują Citigroup, Goldman Sachs, Nokia, IBM
Piątek:
15.15 – USA – produkcja przemysłowa za wrzesień (prognoza: +0,2% m/m)
15.55 – USA – indeks Uniwersytetu Michigan za październik (prognoza: 73,5 pkt)
Kwartalne wyniki finansowe opublikują GE, Bank of America
Krzysztof Pado
Źródło: Partnerzy Inwestycyjni