Laboratorium utworzono z myślą o studentach kierunku: fizyka techniczna kształcących się w ramach specjalności fizyka i technika konwersji energii oraz fizyka stosowana. Z nowego laboratorium będą mogli korzystać również studenci innych wydziałów PG i pracownicy instytucji zajmujących się szeroko pojętą problematyką konwersji energii, źródłami energii odnawialnej oraz ochroną środowiska. Przewiduje się również organizowanie zajęć laboratoryjnych dla dokształcających się w tym zakresie nauczycieli. Ćwiczenia laboratoryjne stwarzają możliwość praktycznego zapoznania się z metodami konwersji energii, stosowanymi m.in. w ogniwach paliwowych, bateriach słonecznych, pompach cieplnych, kolektorach słonecznych oraz generatorach termoelektrycznych. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na wzrastające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Zanim nastąpi otwarcie laboratorium władze WFTiMS zaprezentują członkom Senatu PG swoją bazę laboratoryjno-dydaktyczną (sala 121, godz. 9.15). Zaplanowane są również pokazy z fizyki, które odbędą się w Audytorium Maximum około godz. 9.30. W trakcie pokazów prezentowane będą interesujące zjawiska fizyczne, które wymagają nie tylko solidnego zaplecza, ale i sali audytoryjnej. Niektóre z demonstracji sięgają początków istnienia naszej uczelni – np. Rezonator Helmholtza, w którym powstają drgania powietrza o jednej tylko częstości, zależnej od objętości rezonatora oraz średnicy otworu. Zestaw rezonatorów stosowany jest do częstotliwościowej analizy dźwięków.
Do najciekawszych prezentacji należy tzw. Śpiewająca rura. Zazwyczaj do rury żelaznej otwartej na obu końcach zawieszonej pionowo wprowadza się od dołu płomień palnika gazowego. W efekcie słychać „śpiewanie” powstające w strumieniu wypływającego gazu, które wzmacnia się dzięki rezonansowi powietrza. Wkrótce po wprowadzeniu do rury palnika zaczyna ona emitować silny dźwięk.
Ponadto będzie można obejrzeć inne, równie tajemniczo brzmiące, demonstracje takie jak: Fala stojąca, Elektryczny wiatr, Skacząca piłeczka, Przewodnictwa szkła, Obrazowanie naprężeń w świetle spolaryzowanym i kilka innych.