Dwa tygodnie przed Wigilią Bożego Narodzenia, w sobotę, 10 grudnia 2011 r. papież Benedykt XVI spotkał się w Watykanie z przedstawicielami Konfederacji Spółdzielczości Włoskiej oraz Włoskiej Federacji Spółdzielni Kredytowych.
Nauczanie społeczne Kościoła od zawsze wspierało idee solidarności i pomocniczości w relacjach między istotą ludzką a Państwem. Idee te pozwalają zachowywać „równowagę pomiędzy ochroną praw osoby a wspieraniem dobra wspólnego, w wysiłkach na rzecz rozwoju miejscowej gospodarki, która lepiej odpowiada potrzebom lokalnej zbiorowości” – mówił papież do spółdzielców w Auli Klementyńskiej z okazji sto dwudziestej rocznicy encykliki „Rerum novarum”, podkreślając znaczenie w płaszczyźnie etycznej wrażliwości na ideę solidarności, przy zachowaniu słusznej autonomii człowieka, która ma znaczenie zarówno w świecie ekonomii, jak i finansów.
„Powinnością chrześcijan jest, by wspierali każdą inicjatywę, która może animować gospodarkę działającą w oparciu o logikę wspólnoty i braterstwa” – podkreślał Ojciec Święty.
W trakcie spotkania ze spółdzielcami, Benedykt XVI pochwalił katolicki ruch spółdzielczy za próbę nadania ludzkiej twarzy światu ekonomii i biznesu. – Spółdzielnie, to szlachetne instytucje, które niosą w sobie ewangeliczne przesłanie. W czasach wielkich zmian i ekonomicznych zawirowań odgrywają dużą rolę w ewangelizacji społeczeństwa. „Jeśli miłość jest inteligentna, potrafi również znaleźć sposób działania przewidujący, słuszny i opłacalny, jak w znaczący sposób pokazują liczne doświadczenia unii kredytowych” – powiedział papież, odwołując się do słów swojej encykliki „Caritas in veritate”.
Przypomnijmy, że unie kredytowe zrzeszone są w Światowej Radzie Związków Kredytowych (World Council of Credit Unions, Inc., z siedzibą w Madison w USA). WOCCU to międzynarodowy związek unii kredytowych, który działając od 1971 roku, zrzesza dzisiaj unie ze 100 krajów. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą 1,2 biliona dolarów. Należy do nich ponad 188 milionów członków, zrzeszonych w 53 689 Kasach. WOCCU jest orędownikiem zrównoważonego i trwałego rozwoju unii kredytowych na świecie i udostępniania ludziom przystępnych, ale wysokiej jakości usług finansowych.
Polskie SKOK-i przynależą do Światowej Rady Związków Kredytowych, a prezes Krajowej SKOK, Grzegorz Bierecki, jest pierwszym wiceprzewodniczącym WOCCU.
Źródło: SKOK