Na "Wieczorze Karnawałowym", odbywającym się pod hasłem „Przyjaciele Fundacji w Kosmosie” zaprezentowano m.in.: projekcje filmowe Zbigniewa Rybczyńskiego (The Day Before, 1984), Jacka Niegody (Wniebowzięci, 2005), Janka Simona (Odlot, 2003) oraz „Koncert dla ptaków” w wykonaniu Piotra Lutyńskiego i Wojciecha Jachymiaka.
Atrakcją Wieczoru była bardzo nietypowa, awangardowa aukcja dzieł wideo autorstwa polskich artystów. Andrzej Starmach brawurowo i z wielkim zaangażowaniem zlicytował wszystkich 5 wystawionych na licytację filmów. Najwyższą cenę – 3.600 złotych osiągnął film klasyka polskiej sztuki wideo – Józefa Robakowskiego, zrealizowany przy współpracy Wiesława Michalaka na podstawie koncepcji Paula Sharitsa, zatytułowany „Attention: Light" (2004). Po równie ożywionej licytacji sprzedany został film Jacka Niegody „Wniebowzięci”, przedstawiający „wniebowzięcie” charakterystycznego budynku sejmowego. Dochód z aukcji będzie przeznaczony na zainicjowanie kolekcji sztuki wideo w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Cieszę się, że od wielu lat udaje nam się propagować sztukę współczesna w kręgach biznesu. Tylko dzięki takiemu wsparciu możemy zachować ważne dzieła polskich artystów w Polsce. Udzielając swojego wsparcia, firmy pokazują swoje „ludzkie oblicze”, społeczną odpowiedzialność, a dzięki obcowaniu ze światem artystów zyskują inspirację do własnej, równie twórczej pracy. – powiedziała mecenas Beata Gessel – Kalinowska, współzałożycielka Fundacji.
Wieczory Karnawałowe Fundacji organizowane od 2002 roku zawsze w Tłusty Czwartek mają na celu budowanie przyjaznego wizerunku sztuki współczesnej wśród szerokiej publiczności. W ekscytującej atmosferze wydarzenia artystycznego spotykają się artyści, ludzie świata sztuki z przedstawicielami biznesu i wolnych zawodów. Wieczór Karnawałowy jest imprezą charytatywną, podczas której każdy z zaproszonych gości, poprzez udział w zbiórce publicznej lub w aukcji wybranych dzieł sztuki, może przyczynić się do zakupu nowych prac dla Muzeum Narodowego w Warszawie.
Było to już piąte spotkanie świata biznesu z artystami i twórcami kultury, zorganizowane przez naszą Fundację. Naszym zadaniem jest propagowanie dobrej sztuki współczesnej, jej kolekcjonerstwa i mecenatu nad nią. Chcemy, aby dzieła współczesne były bardziej zrozumiałe dla widzów, aby artyści mieli dla kogo tworzyć i dzięki temu rozwijać swoją twórczość. Ale przede wszystkim dzięki hojności naszych sponsorów wzbogacamy kolekcje Muzeum Narodowego. – powiedziała Dorota Monkiewicz, dyrektor Fundacji.
Fundacja Zbiorów Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie została powołana w 1996 roku w celu wspierania muzealnych zbiorów sztuki współczesnej. Założycielami Fundacji jest Muzeum Narodowe i Kancelaria Prawna GESSEL. Od 1998 roku Fundacja corocznie dokonuje zakupu dzieł artystów współczesnych dla zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zakupione przez Fundację dzieła prezentowane są w ramach muzealnego obiegu wystaw i publikacji, co wskazuje na trafność dokonywanych wyborów. Fundacja realizuje swoją działalność w oparciu o środki finansowe pozyskiwane wyłącznie od firm i osób prywatnych.
W latach 1996 – 2005 głównym i stałym darczyńcą Fundacji była kancelaria GESSEL. Ponadto, działalność Fundacji dotychczas wspierali m.in.: ComputerLand SA, Korn/Ferry International, GE Bank Mieszkaniowy SA, Vattenfall Poland A.B., Fortis Bank Polska SA.