Analitycy zeb/rolfes.schierenbeck.associates oraz The European Financial Management and Marketing Association zbadali wyniki ponad 550 banków działających w 15 krajach regionu. Szczegółowej analizie poddano 46 banków z Polski.
80 proc. banków poddanych analizie stanowią banki stosujące strategię niszową, czyli posiadające mały udział w niewielu rynkach regionu. W ubiegłych latach osiągały zwrot z kapitału (ROE) na poziomie 13,2 proc. Banki te wypadły najgorzej w badaniu. Wśród nich wyjątek stanowiły instytucje z wyspecjalizowaną ofertą kredytów gotówkowych i samochodowych. Natomiast banki stosujące agresywną strategię, m.in. poprzez obecność w większości państw Europy Środkowo-Wschodniej, osiągały zwrot z kapitału od 6 do 9 punktów procentowych wyższy.
Badania wykazały, że największy wpływ na wyniki finansowe ma wielkość aktywów danej grupy. Do osiągnięcia dochodowości wyższej niż średnia rynkowa niezbędny jest udział w rynku na poziomie 5 – 10 proc. Istotny dla wyników finansowych jest poziom płynności, który wpływa na koszt kapitału pozyskanego dla banku. Grupy wykazujące niski poziom udzielonych kredytów w odniesieniu do wartości depozytów (poniżej 80 proc.), charakteryzowały się nadpłynnością i osiągały wyniki średnio o 4 punkty procentowe wyższe niż banki, w których stosunek kredytów do depozytów przekraczał 120 proc.- czytamy.