Popularność przelewów natychmiastowych rośnie z roku na rok. Jak wynika z badania KIR i ZBP, ponad jedna trzecia klientów banków uważa, że taka forma płatności powinna być standardem. Dowodem popularności tego typu usług jest stale rosnąca liczba i wartość transakcji rozliczanych w systemie płatności natychmiastowych Express Elixir.
Express Elixir to pierwszy w Polsce system rozliczeniowy, który umożliwia bezpośrednią realizację przelewów natychmiastowych. Transfer środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach odbywa się w czasie rzeczywistym. Express Elixir, poza standardowym zastosowaniem w bankowości elektronicznej, wykorzystywany jest m.in. do realizacji płatności na rzecz administracji publicznej oraz do rozliczania przelewów natychmiastowych na numer telefonu, inicjowanych za pomocą systemu BLIK.
Bankowość mobilna w Polsce konsekwentnie zyskuje na znaczeniu. Jak wynika z danych ZBP, w I kw. 2023 r. liczba użytkowników bankowości internetowej wyniosła blisko 23 mln, a niemal 89% z nich aktywnie korzystało z bankowości mobilnej. Aż 68% użytkowników (ponad 13,6 mln osób) należy do grupy „mobile only”, tzn. loguje się do aplikacji mobilnej przynajmniej raz w miesiącu, bez korzystania przy tym z bankowości elektronicznej. W odniesieniu do IV kw. 2022 r. przybyło 4% aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych. Klienci doceniają łatwy dostęp do rachunku i intuicyjny interfejs, co – w parze z mobilnością – również wpływa na rosnącą popularność przelewów natychmiastowych.
– Współcześni konsumenci oczekują wygodnych, szybkich i prostych rozwiązań. Dotyczy to także sektora usług finansowych. Popularność przelewów natychmiastowych stale rośnie właśnie dlatego, że wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni do usług działających ‘tu i teraz’. Wiemy, że aby natychmiastowo przelać pieniądze wystarczy kilka kliknięć i odbiorca od razu ma środki na swoim koncie. Nie ma przy tym znaczenia z jakiego kanału bankowości korzystamy oraz kiedy wysyłamy pieniądze, ponieważ Express Elixir działa o każdej porze, przez 365 dni w roku – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR. – Obserwujemy jednak bliski związek pomiędzy rozwojem usług mobilnych a wzrostem transakcyjności płatności natychmiastowych, co wynika właśnie z potrzeby mobilności dzisiejszego konsumenta i sprawczości jaką umożliwiają przelewy online – dodaje Grzegorz Leńkowski.
Pewność i szybkość przelewu natychmiastowego kluczowa dla użytkowników
W jakich sytuacjach, zdaniem Polaków, najbardziej przydaje się przelew natychmiastowy? Najwięcej osób (42%) wskazało, że sięga po niego, gdy chce mieć pewność, że pieniądze od razu pojawią się na koncie odbiorcy. Według 34% badanych taki przelew powinien być standardem.
Największą korzyścią, jaką widzą Polacy w korzystaniu z przelewów natychmiastowych, jest możliwość uregulowania „w ostatniej chwili” rachunku za prąd, wodę czy gaz (33%). Jedna piąta badanych docenia to rozwiązanie przy okazji ważnych transakcji (jak np. zakup samochodu), jako alternatywę dla noszenia przy sobie dużej ilości gotówki. 19% respondentów postrzega przelewy natychmiastowe jako świetne narzędzie do spłaty raty kredytu, pożyczki lub karty kredytowej.
Przelew natychmiastowy na telefon sprawdza się w pilnej potrzebie
Najwięcej respondentów (30%) korzysta z przelewu natychmiastowego na numer telefonu w przypadku pilnej potrzeby, na prośbę znajomego bądź członka rodziny. Badani używają tego rozwiązania także do drobnych rozliczeń w gronie znajomych, jak np. dzielenie rachunku w restauracji (18%). 17% ankietowanych korzysta z nich zawsze, ze względu na prostotę określania adresata przelewu.
W tegorocznym badaniu 15% respondentów wskazało także płatności za drobne usługi, jak np. przejazd taksówką oraz transfer środków pomiędzy własnymi rachunkami w różnych bankach.
Jeszcze wyższe wskazania w odpowiedzi na te pytania odnotowano w przypadku respondentów posługujących się aktywnie bankowością mobilną.
Przelewy natychmiastowe na fali wzrostowej
Popularność przelewów natychmiastowych potwierdzają również statystyki systemu Express Elixir. W czerwcu tego roku zrealizowano 30,81 mln transakcji o wartości 16,7 mld zł. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku jest to 58% wzrost liczby przelewów oraz 33% wzrost ich wartości. W II kw. 2023 r. w systemie Express Elixir zrealizowano łącznie 87,85 mln transakcji o wartości 48,18 mld zł.
W stosunku do II kw. 2022 r. liczba transakcji wzrosła o 62 proc., a wartość o 34 proc. Dane te potwierdzają, że przelewy natychmiastowe w krótkim czasie stały się istotnym elementem polskiego sektora płatniczego i można się spodziewać, że w kolejnych latach ich pozycja jeszcze się umocni.
Źródło: KIR