W ofercie MultiBanku pojawiła się pierwsza karta Visa umożliwiająca dokonywanie płatności bezstykowych – kredytowa Visa n payWave. Dotychczas zbliżeniowo mogli płacić jedynie klienci banku posługujący się kartami z logo MasterCard. Jesienią bank rozszerzy ofertę o kolejne plastiki z technologią payWaye, w tym debetówki. W czwartym kwartale zbliżeniowe karty Visa pojawią się też w mBanku.
Obecnie za pomocą kart zbliżeniowych można już płacić już w ponad 5 tys. punktach sprzedaży. W terminale wyposażone są m.in. sieci Empik, Coffee Heaven czy McDonalds. Miejsc, w których pojawiają się terminale systematycznie przybywa. W ostatnich tygodniach zainstalowano je na stacjach benzynowych Shell, w sieci sklepów z artykułami dla dzieci Smyk, oraz w warszawskich stacjach metra i w stołecznych biletomatach. Trwają prace nad montażem kolejnych terminali akceptujących transakcje bezstykowe.
Rozwiązanie to stosowane jest także na niektórych imprezach masowych, gdzie eliminuje obrót gotówkowy i znacznie przyspiesza płatność za drobne transakcje. Terminale do transakcji bezstykowych były dostępne w namiotach z gadżetami i na stoiskach gastronomicznych podczas ostatnich dużych festiwali Opener i OFF. Jeśli kwota nie przekracza 50 zł, wystarczy jedynie zbliżyć kartę do czytnika. Nie jest potrzebne wpisywanie PINu, a cała transakcja trwa zaledwie kilka sekund.
Płatności zbliżeniowe sprawdzają się także w polowych warunkach.
Terminal na jednym ze stoisk na OFF Festival.
Obok standardowych kart płatniczych z „antenką” dostępne są także inne urządzenia i gadżety płatnicze. Bezstykowo płacić można specjalną naklejką, brelokiem, zegarkiem czy nawet telefonem komórkowym. To ostatnie rozwiązanie testują BZWBK oraz w Inteligo. Jak mieliśmy okazję przekonać się osobiście, nie ustępuje ono w niczym zwykłym bezstykowym płatnościom kartowym i sprawdza się bardzo dobrze.
Funkcjonalność zbliżeniowa dostępna jest w kartach MasterCarda i Visy. Bardziej rozpowszechnionym systemem jest należący do MasterCarda PayPass, który pojawił się na rynku jako pierwszy. W Polsce karty z PayPasem zadebiutowały w 2007 r. za sprawą Banku Zachodniego WBK i przetarły szlaki płatnościom zbliżeniowym. Visa weszła na rynek płatności bezstykowych później od MasterCarda, uruchamiając bliźniaczą usługę pod nazwą payWave. Mimo, że to do Visy należy większa część rynku kart płatniczych, to jednak liderem w zakresie płatności bezstykowych pozostaje MC, a w świadomości klientów płatności zbliżeniowe kojarzą się przede wszystkim z nazwą PayPass. Organizacja Visa zaanonsowała już, że jeszcze w tym roku payWave pojawi się w 17 bankach, więc jest szansa, że taki stan rzeczy ulegnie zmianie.
Visa n payWave
Kilka dni temu karty z payWave wprowadził do oferty MultiBank. Na pierwszy ogień poszła karta karta kredytowa Visa n wydana we współpracy z Telewizją n. Jak się dowiedzieliśmy, około października bank wprowadzi karty z payWave także w kolejnych plastikach, w tym debetowych. Klienci banku, którzy posiadają już karty Visa n, mogą je bezpłatnie wymienić na plastiki z antenką. Wkrótce śladem Multi pójdzie także drugie detaliczne ramię BRE – mBank, który prowadzi 1,8 mln ROR. Karty debetowe z payWave pojawią się w ofercie wirtualnego banku jeszcze w czwartym kwartale tego roku.
Klienci MultiBanku mogli już wcześniej korzystać z płatności zbliżeniowych, ale w kartach z logo MasterCard, które bank sprzedaje od 2009 r. Do tej pory bank wydał ich już 25 tys., a miesięcznie do klientów trafia około 5 tys. kart z funkcją zbliżeniową. Po uzupełnieniu oferty o karty Visa payWave bank będzie mógł sprzedawać ich znacznie więcej.
Największa organizacja płatnicza będzie uruchamiać payWave w kolejnych bankach. Prawdziwym przełomem stanie się wdrożenie płatności bezstykowych w PKO Banku Polskim. Gigant zapowiedział, że po wakacjach rozpocznie wymianę wszystkich swoich debetówek z logo Visa na karty z mikroprocesorem i funkcjonalnością payWave. Włączając Inteligo będzie to ponad 6 mln kart płatniczych! To dość wyraźny sygnał dla rynku, że już wkrótce płatności zbliżeniowe mogą stać się usługą masową. Do wydawania zbliżeniowych kart Visa przygotowują się już także inne banki, w tym spółdzielcze. Visa chce, by do końca roku w technologii payWave działało 2 mln kart.
Źródło: PR News