29 nieruchomości zostanie wystawionych na Jesiennej Aukcji Nieruchomości, organizowanej 22 listopada przez firmę Colliers International oraz domy aukcyjne Rick & Levin Associates i DESA Unicum. Jest to pierwsza w Polsce aukcja nieruchomości na żywo. Ceny wywoławcze licytowanych nieruchomości będą nawet o 40% niższe niż rynkowe.
O nowym sposobie sprzedaży nieruchomości rozmawiamy z Pawłem Hardejem, dyrektorem departamentu aukcji nieruchomości w Colliers International.
Skąd pomysł na organizację aukcji nieruchomości w Polsce?
Paweł Hardej: Rynek nieruchomości w Polsce jest rynkiem coraz bardziej dojrzałym. Ludzie dokonują zakupów kolejnych nieruchomości i mają do wyboru coraz więcej zróżnicowanych ofert. Uważamy, że na rynku o takiej właśnie specyfice, jest miejsce na nową formę sprzedaży, jaką są aukcje nieruchomości. Tym bardziej, że na innych rynkach, gdzie aukcje nieruchomości są prowadzone od lat, zainteresowanie nimi stale rośnie. Przykładowo, wg NuWire Investor, w Stanach Zjednoczonych, w ciągu ostatnich 5 lat, aukcje nieruchomości odnotowały 30% wzrost.
Dlaczego warto kupować nieruchomości na aukcji?
Aukcja daje możliwość kupienia upatrzonej nieruchomości w atrakcyjnej cenie, oferowanej zawsze poniżej ceny rynkowej. To kupujący decyduje, za jaką cenę kupi wybraną nieruchomość. Przebieg aukcji jest jawny – każdy kupujący widzi propozycje innych uczestników i na tej podstawie podejmuje racjonalną decyzję o zakupie. Uczestnik ma też pewność, że cały proces jest bezpieczny pod względem formalnoprawnym, gdyż wcześniej otrzymuje wszystkie informacje dotyczące interesującej go nieruchomości, ma możliwość jej obejrzenia przed aukcją, a nad całością transakcji czuwa notariusz.
Aukcja to także oszczędność czasu, bo w jednym miejscu możemy zapoznać się z różnymi ofertami, nie tracąc czasu na ewentualne negocjacje ze sprzedającym. Istotna jest też przejrzystość procesu. W przypadku indywidualnej rozmowy ze sprzedającym nie wiemy, czy złożona nam oferta rzeczywiście jest najbardziej dla nas atrakcyjna, a na aukcji widzimy, za ile możemy realnie kupić daną nieruchomość.
Najlepsze nieruchomości są już zamieszkałe. Na aukcji będą pewnie takie, które trudniej się sprzedają?
Taka jest właśnie specyfika aukcji nieruchomości. Sprzedający może mieć różne motywacje, które powodują, że zdecyduje się na ten rodzaj sprzedaży. Czasem po prostu spieszy mu się ze sprzedażą i niekoniecznie musi to dotyczyć nieruchomości mniej atrakcyjnej niż inne tego typu na rynku, a czasem chce skorzystać z pomocy w sprzedaży nieruchomości, która może być na przykład blisko ruchliwej ulicy. Dla niektórych potencjalnych kupców będzie to wada, dla innych nie będzie miało to większego znaczenia, bo na przykład chcą kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych, na przykład na wynajem. To co wyróżnia nasze aukcje to z pewnością to, że można tu znaleźć naprawdę interesujące oferty,, na przykład mieszkania na Żoliborzu, licytowane od ok. 4500 zł/m2.
Jakie nieruchomości będzie można licytować na pierwszej aukcji?
Chcemy, by aukcje nieruchomości stały się okazją do kupna atrakcyjnej nieruchomości dla każdego. Nieruchomości oferowane podczas pierwszej Jesiennej Aukcji Nieruchomości są w różnych lokalizacjach, o różnym standardzie i w różnej, ale zawsze atrakcyjnej cenie wywoławczej. Pełna lista inwestycji znajduje się na naszej stronie internetowej www.KupujNaAuckji.pl. Znajdują się na niej m.in. domy szeregowe w inwestycji „Kryształowa Aleja – Radzymin”, mieszkania na Żoliborzu czy penthouse w inwestycji „Wilanów One”.
Kto może kupować nieruchomości na aukcji?
Każdy, osoba fizyczna, bądź firma może kupić nieruchomości na naszej aukcji. Do aktywnego udziału w licytacji zapraszamy wszystkich, którzy szukają możliwości kupna nieruchomości po okazyjnej cenie i dla których ważna jest szybkość, przejrzystość oraz bezpieczeństwo procesu sprzedaży.
Czy uczestnictwo w aukcji wiąże się z jakimiś kosztami?
Samo uczestnictwo w naszej aukcji nic nie kosztuje, co zdecydowanie odróżnia ją od tzw. aukcji malejących w Internecie. Depozyt wpłacany przez osoby licytujące jest zwracany osobom, które nie wygrały, a tym, które wygrały licytację zaliczany jest natomiast na poczet ceny kupionej nieruchomości.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w aukcji?
Osoba zainteresowana udziałem w licytacji musi wejść na stronę internetową www.KupujNaAukcji.pl lub zgłosić się do naszego biura, gdzie zamawia aktualne pakiety informacyjne na wybrane nieruchomości. Później powinna obejrzeć interesującą ją nieruchomość podczas Dni Otwartych, których daty znajdują się w pakiecie i na stronie internetowej. Jeśli ktoś jest zdecydowany, by licytować wybraną przez siebie nieruchomość musi wpłacić depozyt. Jego wysokość zależy od wartości nieruchomości i wskazana jest w pakiecie informacyjnym. Depozyt jest zwracany w przypadku niewylicytowania nieruchomości lub jest zaliczany na poczet ceny ostatecznej wylicytowanej nieruchomości.
Jaka jest maksymalna kwota depozytu?
Kwota depozytu ustalana jest indywidualnie dla każdej nieruchomości i określona w pakiecie informacyjnym. W przypadku pierwszej aukcji najniższy depozyt to ok. 4 500 zł., a najwyższe to 15 500 zł.
Jak dokładnie będzie wyglądał przebieg aukcji? Kto będzie ją prowadził?
Aukcję rozpoczyna proces rejestracji przybyłych uczestników. Następnie notariusz odczytuje regulamin aukcji, po czym odbywa się właściwa licytacja. Aukcję prowadzi profesjonalny aukcjoner z domu aukcyjnego DESA Unicum, który przedstawia wystawione na aukcję nieruchomości i informuje o sposobie licytacji. Po wygranej licytacji osoba, która złożyła najwyższą ofertę udaje się do obecnego na miejscu notariusza, by podpisać wstępną umowę zakupu nieruchomości, w formie aktu notarialnego.
Aukcjom towarzyszom emocje. Czy może się zdarzyć, że ludzie będą licytować powyżej racjonalnych cen?
Może się tak zdarzyć, gdyż aukcja to emocje i szczególny rodzaj konkurencji. Trzeba jednak pamiętać, że to licytujący decyduje, kiedy zakończyć podbijanie ceny. Przejrzystość przebiegu aukcji ułatwia zorientowanie się, czy jego oferta nie jest zbyt wysoka.
Kto gwarantuje, że kupiona nieruchomość nie ma żadnych wad prawnych?
Za stan prawny licytowanych nieruchomości odpowiada sprzedający (deweloper, właściciel nieruchomości), ale przed dopuszczeniem jej na aukcję gruntownie ją sprawdzamy.
Czy na aukcji będzie można kupić nieruchomość na kredyt?
Nie ma znaczenia, czy kupujemy nieruchomość za gotówkę czy na kredyt. Zalecamy kupującym zapoznanie się z dostępną na rynku ofertą kredytową i sprawdzenie swojej zdolności kredytowej przed przystąpieniem do aukcji. Między innymi dlatego, dla wygody naszych klientów, nawiązaliśmy współpracę z bankiem HSBC oraz Domem Kredytowym Notus.
Dziękuję za rozmowę.
Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl