Według szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń, w związku z ostatnimi wydarzeniami pogodowymi w Polsce zgłoszonych zostało ok. 12 tys. szkód. To stan na 21 lipca na godz. 12.00. Liczba ta w ciągu najbliższych dni powinna jeszcze wzrosnąć.
Ubezpieczyciele najczęściej rejestrują takie zdarzenia jak:
- uszkodzenia budynków wskutek silnego wiatru
- zalane mienie wskutek deszczu
- uszkodzone samochody
- zniszczone uprawy
Zakłady ubezpieczeń do tej pory nie zanotowały przypadków awarii, czy zablokowania linii telefonicznych na skutek większej niż zwykle liczby zgłoszeń. Do centrów obsługi telefonicznej skierowani zostali dodatkowi pracownicy w celu skrócenia czasu oczekiwania na połączenie. Wszystkie zgłaszane szkody rejestrowane są na bieżąco. W części zakładów uruchomione zostały uproszczone procedury likwidacji szkód o niewielkiej wysokości (do kilku tysięcy złotych).
W budynkach, w których na skutek warunków atmosferycznych doszło do zalań, zerwania lub uszkodzeń dachów, ubezpieczeni powinni podjąć działania, zapobiegające powiększaniu się strat, jak np.:
- wypompowanie wody
- zabezpieczenie uszkodzeń folią lub brezentem
Koszty zapobieżenia większym rozmiarom szkód wliczane są do wysokości odszkodowania, z zastrzeżeniem postanowień, dotyczących sumy ubezpieczenia i granicy odpowiedzialności zakładu. Wszelkie szkody warto udokumentować, najlepiej przez zrobienie zdjęć. Wystarczy aparat fotograficzny w telefonie komórkowym. Przed dokonywaniem naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów warto skontaktować się z ubezpieczycielem, w celu uzgodnienia szczegółów postępowania oraz ustalenia, czy w danym przypadku konieczne będą oględziny przedstawiciela zakładu ubezpieczeń.
W ocenie Polskiej Izby Ubezpieczeń, w ciągu najbliższych kilku dni można spodziewać się utrzymania podwyższonej liczby zgłoszeń dokonywanych przez osoby poszkodowane. Dlatego na obecną chwilę nie jest możliwe podanie dokładnej informacji o faktycznej skali szkód objętych ochroną ubezpieczeniową. Podsumowanie kosztów ostatnich zdarzeń będzie dopiero za kilka tygodni.
Polska Izba Ubezpieczeń