PKO Bank Polski prowadząc rozważną politykę kredytową wdrożył już szereg mechanizmów ograniczania ryzyka kredytowego i w chwili obecnej spełnia większość wymogów przyjętej 23 bm. przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji T. Bank, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem, brał aktywny udział w konsultacjach nad dokumentem chroniącym klientów przed nadmiernym zadłużaniem się i minimalizującym ryzyko tzw. „przekredytowania”.
– Rekomendacja T stanowi ważny element uzupełniający dla dyrektywy MiFID dotyczącej rynku usług inwestycyjnych, z tą różnicą że dotyczy ona kredytów dla klientów detalicznych. Pozytywna ocena Rekomendacji wynika przede wszystkim z tego, że wpisuje się ona w architekturę dojrzałego rynku finansowego, którego istotą jest zwiększenie świadomości ekonomicznej społeczeństwa – mówi Krzysztof Dresler, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący obszar ryzyka i windykacji. – Chciałbym podkreślić, że Bank prowadząc rozważną politykę kredytową wdrożył szereg mechanizmów ograniczania ryzyka kredytowego i już w chwili obecnej spełnia większość wymogów Rekomendacji T. W związku z tym termin wdrożenia rekomendacji, który został określony na 6 do 10 miesięcy, nie powinien stanowić dla naszego Banku problemu. Stosowane w chwili obecnej przez PKO Bank Polski adekwatne mechanizmy ograniczania ryzyka powodują, że nasi klienci nie powinni odczuć wprowadzenia zmian związanych z dostosowaniem się do wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego – dodaje Krzysztof Dresler.
Wdrożenie Rekomendacji T wiązać się będzie jednak ze zwiększonymi nakładami finansowymi związanymi z koniecznością rozwoju m.in. infrastruktury informatycznej. Umożliwi ona sprawniejszą wymianę danych wynikającą np. z konieczności wykorzystywania wszystkich dostępnych źródeł informacji w monitorowaniu wiarygodności kredytowej klientów, którzy zaciągnęli kredyty na okresy dłuższe niż 5 lat.
Źródło: PKO Bank Polski