Po powrocie do pracy po wakacyjnym wypoczynku jedną z pierwszych rzeczy, za którą się bierzemy, jest walka ze skrzynką pełną nowych maili. Jednakże zanim zaczniemy nasze działania z tą wielką liczbą wiadomości, istotne jest, aby zabezpieczenia komputera były w pełni aktualne. Ważne jest także, aby pracodawcy i pracownicy pracowali wspólnie nad mocnymi politykami bezpieczeństwa.
“Badania przeprowadzone w tym roku przez Check Point pokazały, że mimo iż pracownicy wiedzą o zaleceniach polityki bezpieczeństwa IT stosowanych przez pracodawcę, często są one ignorowane, ponieważ są zbyt trudne do codziennego używania. Urządzenia takie jak przenośne pamięci USB mogą drogo kosztować, jeżeli zostaną zagubione w czasie wyjazdu wraz z niezaszyfrowanymi informacjami o dużym znaczeniu dla firmy. Stawiają również pracodawcę przed realnym zagrożeniem szpiegostwem przemysłowym” – powiedział Michał Jarski, Country Manager – Poland, Romania & Bulgaria Check Point Software Technologies Ltd.
Ten punkt jest ważny w walce z zagrożeniami, ponieważ bezpieczeństwo IT nie składa się tylko ze środków obrony przez zagrożeniami zewnętrznymi, ale również z ochrony przez błędami ludzkimi czy zapominalstwem. Polityki bezpieczeństwa, jeśli nie mają być ignorowane, powinny był łatwe w przestrzeganiu – w przeciwnym razie wracamy do punktu wyjścia.
“Teraz, gdy wszyscy pracownicy znajdą się z powrotem w biurze, jest właściwy czas na to, aby przejrzeć i dokonać niezbędnych zmian w politykach bezpieczeństwa. Jeżeli masz politykę, bądź pewny że wszyscy jej przestrzegają. Jeśli nie masz takiej polityki, to teraz jest najlepszy czas na jej stworzenie” – mówi M. Jarski
Check Point przygotował dla wracających z urlopów pracowników listę punktów do pamiętania:
5 najważniejszych „bezpiecznych” rad dla pracowników
Uaktualnij wszystkie zainstalowane w komputerze zabezpieczenia ZANIM otworzysz pocztę lub przeglądarkę
Upewnij się, że rozumiesz i stosujesz się do polityki bezpieczeństwa opracowanej przez Twojego pracodawcę
Opracuj politykę bezpieczeństwa, jeżeli jeszcze jej nie masz
Ustaw hasła dla wszystkich istotnych aplikacji i urządzeń, od PDA do pamięci USB i przenośnych dysków
Bądź czujny, miej oczy otwarte!
5 najważniejszych „bezpiecznych” rad dla pracodawców
Zadbaj o automatyczne uaktualnienia zabezpieczeń na wszystkich komputerach osobistych i serwerach
Upewnij się, że pracownicy są obeznani z polityką bezpieczeństwa obowiązującą w biurze
Pracuj z pracownikami nad stworzeniem „kultury bezpieczeństwa”
Upewnij się, że wszystkie aplikacje umożliwiające mobilny dostęp do sieci są szyfrowane
Ustanów reguły używania przenośnych pamięci masowych, takich jak dyski USB, odtwarzacze MP3 i karty pamięci
”W ostatecznym rozrachunku bezpieczeństwo IT jest odpowiedzialnością pracodawcy. Należy się upewnić, że wszyscy pracownicy znają procedury i polityki, oraz że ich przestrzegają” – podsumowuje M. Jarski.