28 kwietnia br. zarejestrowany został Polski Związek Faktorów (PZF) zrzeszający dziesięć największych instytucji faktoringowych działających w Polsce. PZF powstał z przekształcenia Konferencji Instytucji Faktoringowych, która tym samym zakończyła działalność. Przewodniczącą Komitetu Wykonawczego PZF została Elżbieta Urbańska, Prezes Zarządu Polfactor SA. Funkcje wiceprzewodniczących objęli: Dariusz Sobieraj, Dyrektor Generalny GMAC Commercial Finance Sp. z o.o. oraz Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Factors Polska Sp. z o.o.
„Zadania PZF stanowią w dużym stopniu kontynuację działalności Konferencji Instytucji Faktoringowych i będą koncentrować się na dalszej popularyzacji faktoringu w Polsce. Będziemy wzorować się na prężnie działających związkach faktorów na terenie Unii Europejskiej.”– powiedziała Elżbieta Urbańska, przewodnicząca Polskiego Związku Faktorów.
Wartość obrotów uzyskanych przez firmy faktoringowe w Polsce w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi wśród polskich przedsiębiorstw. Faktoring coraz częściej stanowi alternatywę dla kredytu bankowego w sytuacji finansowania bieżącej działalności firm, zauważają przedstawiciele polskich faktorów.
Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w 2005 roku wyniosły ponad 11,2 mld złotych, natomiast obroty całego rynku faktoringowego w Polsce w tym okresie szacuje się na ponad 14,2 mld złotych. W stosunku do ubiegłego roku stanowi to wzrost odpowiednio o 6,6 oraz 4,5 proc. Udział obrotów faktoringowych w PKB w 2005 roku to ok. 2 proc. Usługi oferowane przez faktorów pomagają w utrzymaniu płynności finansowej coraz większej liczbie przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży spożywczej, energetycznej, usługowej, hutniczej, stalowej, budowlanej czy komputerowej.
„W 2005 roku obroty faktoringowe na świecie wzrosły o 18, a w niektórych regionach przekroczyły 20 procent. Tak znaczny wzrost zawdzięczamy w znacznej mierze państwom, w których faktoring pojawił się stosunkowo niedawno. Należy jednak zauważyć, iż ‘weterani faktoringu’, jak na przykład Wielka Brytania, Niemcy czy Hiszpania, również odnotowali wzrost obrotów znacznie przekraczający 20 procent”- powiedział podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący PZF, Dariusz Sobieraj.
Podczas konferencji przedstawiono zalety faktoringu w porównaniu z kredytowaniem przedsiębiorstw. W przypadku faktoringu znacznie łagodniejsze są zabezpieczenia wymagane od przedsiębiorcy, ponieważ instytucja faktoringowa zwraca głównie uwagę na jego odbiorców, stan bieżących należności oraz ogólnie na działalność firmy. Mniej istotna jest natomiast ocena tzw. zdolności kredytowej czy posiadanie trwałych zabezpieczeń.
„Faktoring to szerszy zakres usług oraz łatwiejszy sposób finansowania w porównaniu do oferty kredytowej. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców do korzystania z naszych usług.” – powiedział podczas spotkania Krzysztof Kuniewicz, wiceprzewodniczący PZF.
Faktoring, w odróżnieniu od kredytu bankowego, umożliwia przedsiębiorcy szybki dostęp do jego środków, zamrożonych w należnościach od odbiorców. Bez faktoringu, przedsiębiorca musiałby czekać na swoje płatności przynajmniej tak długo, ile wynoszą terminy płatności na wystawianych przez niego fakturach. Korzystanie z faktoringu nie wiąże się ze spłacaniem uzyskanego finansowania przez firmę, gdyż spłaca je odbiorca, płacąc za faktury. Koszty tej usługi składają się na prowizję naliczaną od wartości faktur i odsetek od udzielonego finansowania. Faktoring ułatwia również przedsiębiorcom współpracę z kontrahentami zagranicznymi oraz pozwala na przejęcie od klienta ryzyka wypłacalności odbiorców.