Wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) wzrósł z 17,7% do 17,9%. Bezpośrednim efektem dobrych wyników finansowych będzie zwiększenie wysokości dywidendy do poziomu 0,205 euro na akcję.
Podstawowymi czynnikami które miały wpływ na wynik UCI były:
- Znaczący wzrost wolumenu kredytów konsumpcyjnych o 10,8% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku,
- 29% wzrost zysku segmentu tzw. Nowej Europy, czyli państw, które w maju 2004 weszły do Unii Europejskiej,
- Rozpoczęcie projektu budowania Struktury Banku Ogólnokrajowego realizowanego poprzez przyłączenie banków BANCA DELL`UMBRIA oraz CASSA RIPARMIO CARPI;
- Podniesienie kapitału akcyjnego o 670.740 euro w związku z emisja 1 341 480 akcji przeznaczonych do podziału wśród najwyższego szczebla kierownictwa grupy.
Zarząd Grupy UCI podjął także decyzję o podwyższeniu o 20% wysokości dywidendy z 0,171 euro do 0,205 euro za akcję.
Segment Nowej Europy osiągnął w 2004 roku najlepsze wyniki od momentu powstania. Zysk netto wypracowany przez zgrupowane w tej strukturze instytucje wyniósł 585 mln euro, co stanowi 22,8 procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Z tej kwoty 330 mln euro to zysk wypracowany przez Bank Pekao SA.
Przychody ogółem wypracowane przez banki Nowej Europy wyniosły 1,835 mln euro (0 4,8% więcej niż w ubiegłym roku). Zyski z operacji finansowych wzrosły o 9,4% do poziomu 128 mln euro – znaczący wpływ na osiągnięcie tego rezultatu miał wzrost sprzedaży produktów zarządzania aktywami realizowany szczególnie aktywnie przez Bank Pekao SA.
————————
UniCredito Italiano to największa grupa bankowa we Włoszech pod względem kapitalizacji i jedna z największych w Europie pod względem efektywności i dochodowości, zarządzająca kapitałami w wysokości 238,3 mld euro (stan na koniec grudnia 2003 r.).
Grupa powstała w 1998 roku z połączenia banku Credit Italiano z czterema innymi bankami włoskimi. W następnym roku dołączyły do niej dwa kolejne banki lokalne. W grudniu 2001 roku Grupa UniCredito Italiano rozpoczęła projekt restrukturyzacji znany jako `S3`, który miał na celu lepsze wyspecjalizowanie i skupienie uwagi na obsłudze klienta. Dzięki temu Grupa zmieniła się z federacji siedmiu banków lokalnych w trzy banki ogólnonarodowe specjalizujące się w detalu (UniCredit Banca), obsłudze firm (UniCredit Banca d`Impresa) i private bankingu (UniCredit Private Banking).
UniCredit jest najbardziej aktywnym bankiem w Europie Środkowej i Wschodniej. Stworzył tutaj tzw. New Euroope Division skupiajacą siedem banków z różnych krajów: Bank Pekao SA, największy bank prywatny w Polsce, Zagrebacka Banka, największy bank chorwacki, Bulbank, najsilniejszy bank w Bułgarii, UniBanka, piąty co do wielkości bank na Słowacji, Zivnostenska Banka, jeden z większych banków czeskich, oraz UniCredit Romania SA, szybko rosnący bank rumuński. UniCredit ściśle współpracuje także z Koç Group, jedną z największych prywatnych grup bankowych w Turcji.
Cała Grupa UniCredito Italiano dysponuje siecią ponad 4500 placówek i zatrudnia około 70 tys. osób. Kapitalizacja Grupy wynosi 24 mld euro (stan na koniec maja 2004).