Wczoraj na rynkach towarowych przeważały dobre nastroje. Indeks CRB zakończył sesję wzrostem o 0,32% do poziomu 314,95 pkt. Wpływ rynków walutowych był w zasadzie neutralny – US Dollar Index wzrósł o jedyne 0,11%, kończąc sesję tuż poniżej psychologicznego poziomu oporu w rejonie 80 pkt.
Wśród przecenianych towarów znalazły się zboża, a także miedź, gaz ziemny oraz niektóre soft commodities (cukier, kawa).
Wczoraj notowane w Nowym Jorku kontrakty na miedź potaniały o 0,55%, a dziś rano spadki przyspieszyły. Obecnie ceny surowca testują wsparcie w okolicach 3,75 USD za funt metalu, które jest dodatkowo wzmacniane linią 30-sesyjnej średniej ruchomej. Linie wielu wskaźników kierują się na południe (MACD, RSI, Stochastic), co sugeruje przewagę podaży. Jeśli wsparcie w rejonie 3,75 USD nie wytrzyma, to spadki mogą sięgnąć okolic 3,60 USD za funt miedzi.
Raport WGC „Gold Demand Trends” za 2011 r.
Dziś rano spadają także notowania złota, jednak nadal utrzymują się one powyżej wsparcia w okolicach 1700-1703 USD za uncję.
Dziś rano pojawił się cokwartalny raport „Gold Demand Trends”, opracowany przez organizację World Gold Council (WGC). Publikacja ta opisuje wielkość i strukturę popytu na złoto w IV kw. 2011 r. oraz w całym poprzednim roku. Jak podała WGC, w 2011 r. całkowity światowy popyt na złoto wyniósł 4067,1 ton, a więc najwięcej od 1997 r. Była to zasługa przede wszystkim inwestorów – w ubiegłym roku popyt inwestycyjny na żółty kruszec wzrósł o niemal 5% do rekordowego poziomu 1640,7 ton.
W IV kw. ub.r. największy popyt na złoto generowały Chiny (190,9 ton), które niespodziewanie wyprzedziły w tym rankingu Indie (173 tony w IV kw.). Całkowity popyt na złoto ze strony Chin w ubiegłym roku wzrósł do poziomu 769,8 ton – jest to wielkość o 20% wyższa niż w roku 2010. Tymczasem w Indiach w 2011 r. całkowity popyt na złoto spadł o 7% rdr (do poziomu 933,4 ton). Według WGC, w 2012 r. to właśnie Chiny mogą wzbić się na pozycję lidera pod względem popytu na ten kruszec.
Wzrost popytu na złoto w ubiegłym roku był także rezultatem aktywności banków centralnych na tym polu. W 2011 r. banki centralne nabyły aż 439,7 ton złota, a więc niemal sześć razy więcej niż w 2010 r. (77 ton). Ubiegłoroczna ilość nabytego przez banki centralne złota jest także rekordowa od czasu upadku standardu złota w 1971 r.
Notowania ropy odreagowują wczorajsze wzrosty
Po wczorajszych wzrostach, dziś spadają także notowania ropy naftowej, zarówno europejskiego gatunku Brent, jak i amerykańskiego WTI.
Wczoraj inwestorzy z niedowierzaniem przyjęli komunikat irańskiej telewizji o tym, że Iran wstrzymał eksport ropy naftowej do sześciu krajów Europy. Informacja ta została zresztą szybko zdementowana przez irańskie władze.
Wstrzymanie eksportu ropy do krajów UE Iranowi się nie opłaca, ponieważ pozbawiałoby ten kraj przychodów z tego tytułu – a Iran już teraz cierpi gospodarczo z powodu sankcji. Niemniej jednak, podjęcie takiej decyzji przez Iran w ramach „odwetu za unijne sankcje” nie jest wykluczone. Jednak najprawdopodobniej kraj ten na początku musiałby się upewnić, że wstrzymanie eksportu będzie dotkliwe dla Europy.
Źródło: DM BOŚ