Bank Gospodarstwa Krajowego oraz 6 banków, które podpisały z nim umowę, udziela preferencyjnych kredytów gminom i osobom prywatnym na usuwanie skutków powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów.
Specjalne kredyty przeznaczone są dla:
• właścicieli i zarządców lokali mieszkalnych, budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu na likwidację szkód powstałych w wyniku powodzi, huraganu i osuwiska ziemnego w substancji mieszkaniowej i infrastrukturze technicznej,
• gmin – na budowę lub zakup mieszkań komunalnych dla osób, które w wyniku powodzi utraciły lokal mieszkalny lub budynek mieszkalny i nie mają możliwości ich odbudowy z własnych środków.
Kredyty udzielane są przez banki, które podpisały stosowne umowy o współpracy z BGK: PKO BP, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank DnB Nord Polska, Bank Millennium, Mazowiecki Bank Regionalny, a także przez Odziały BGK.
Kredyt jest udzielany na okres 10 lat, z możliwością karencji w spłacie kapitału
do 24 miesięcy.
Oprocentowanie kredytu wynosi 2% w stosunku rocznym. Różnicę pomiędzy odsetkami płaconymi przez kredytobiorcę, a odsetkami naliczonymi wg oprocentowania ustalonego przez bank kredytujący pokrywa BGK ze środków budżetowych przekazywanych przez Ministerstwo Infrastruktury. Kredyt może zostać udzielony do wysokości 20-krotności najniższego wynagrodzenia brutto (obecnie jest to kwota 22.520 zł) na podstawie uproszczonego kosztorysu sporządzonego przez poszkodowanego. Jeżeli wartość koniecznych robót przekracza tę kwotę, kosztorys musi być sporządzony przez uprawnionego do tego specjalistę. Wtedy bank może udzielić kredytu pokrywającego 100% wartości kosztorysowej.
W celu uzyskania kredytu należy w wybranym banku złożyć wniosek wraz z potwierdzeniem zaistniałej szkody przez właściwy organ gminy.
Źródło: BGK