W 2021 r. sytuacja finansowa banków będzie wypadkową dalszego obniżenia wyniku odsetkowego oraz wzrostu kosztów ryzyka, a z drugiej strony oczekiwanej poprawy otoczenia makroekonomicznego.
W 2021 r. obniży się wynik odsetkowy sektora w porównaniu z 2020 r. Ultra niskie stopy procentowe będą dotykać banków przez cały 2021 rok (wobec tylko części 2020 r.) przy bardzo ograniczonej możliwości zmniejszania oprocentowania rachunków i depozytów wobec dolnej granicy na poziomie zera. Jest bardzo mało prawdopodobne by RPP podwyższyła stopy procentowe w 2021 r. Rada, wobec ubytku PKB spowodowanego pandemią, będzie chciała zapewnić odpowiednio luźne warunki monetarne sprzyjające nadrabianiu potencjału gospodarki, a postpandemiczne dostosowania popytu i sytuacji na rynku pracy będą sprzyjać umiarkowanej inflacji w okolicach celu NBP. Zatem szanse na wzrost stóp i na zwiększenie marży odsetkowej banków są nikłe.
Najprawdopodobniej w 2021 r. wzrosną odpisy z tytułu ryzyka kredytowego w rezultacie opóźnienia między wystąpieniem szoku a jego wpływem na sytuację finansową przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz wydłużenia okresu, w którym część przedsiębiorstw funkcjonuje w ograniczonej skali lub nie funkcjonuje wcale z powodu lockdownu, co będzie skutkowało pogorszeniem wyników finansowych firm. Ostateczna skala odpisów z tytułu ryzyka kredytowego banków zależeć będzie od długości trwania restrykcji, skuteczności polityki gospodarczej, dalszego przebiegu pandemii, w tym, przede wszystkim przebiegu szczepień.
Z drugiej strony, poprawa koniunktury gospodarczej (oczekujemy w 2021 wzrostu PKB o 4,2%) powinna przynieść stopniowy wzrost popytu na kredyt, co będzie wspierało przychody odsetkowe i prowizyjne banków. Prognozujemy, że 2021 przyniesie powrót dodatniego wzrostu kredytów konsumpcyjnych i korporacyjnych po ich spadku 2020 r.
Największym czynnikiem ryzyka dla sytuacji finansowej banków jest kwestia kredytów frankowych – dalszy przebieg spraw sądowych związanych z wyrokiem TSUE oraz ewentualne „odgórne” rozwiązania dotyczące sektorowego rozwiązania problemu frankowego.
Łukasz Tarnawa, Główny Ekonomista BOŚ