Miasta ogniskują największe współczesne wyzwania klimatyczne, demograficzne, infrastrukturalne. Są dziś kluczowym miejscem testowania i wdrażania wielu proekologicznych i prospołecznych rozwiązań, które właśnie w miastach mogą dać najbardziej wymierne efekty. Grupa PZU, lider zielonej transformacji w sektorze finansowym, przygotowała i udostępnia wszystkim kompendium wiedzy na temat najlepszych trendów i praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju miast – „Moc naszych miast”.
Grupa PZU konsekwentnie i skutecznie realizuje przyjętą dwa lata temu Strategię na lata 2021-2024, której istotną częścią jest Strategia ESG „Rozwój w równowadze”. Największy polski ubezpieczyciel szeroko uwzględnia kryteria pozafinansowe w swojej działalności oraz wspiera transformację klimatyczno-energetyczną polskiej gospodarki. Chce też inspirować i zachęcać do udziału w zielonej zmianie swoich partnerów biznesowych, klientów i wszystkich Polaków.
Dlatego tuż przed tegorocznym Dniem Ziemi (22 kwietnia) PZU dzieli się wiedzą i doświadczeniami własnymi oraz zaproszonych do współpracy uznanych ekspertów, prezentując kompendium „Moc naszych miast”. Przedstawia ono współczesne wyzwania w obszarze zrównoważonego rozwoju, dotyczące miast, jak również ciekawe przykłady najlepszych praktyk w tym zakresie – zarówno z dużych metropolii, jak i mniejszych ośrodków, z Polski i ze świata.
– W Grupie PZU zdajemy sobie sprawę, że liderzy polskiej gospodarki, w tym sektora finansowego, mają ogromny wpływ na otoczenie. Chcemy rozwijać nasz biznes w sposób zrównoważony, testować różne rozwiązania, dzielić się doświadczeniem i inspirować do działania tych, którym zależy na budowaniu lepszej przyszłości. Szczególny nacisk kładziemy na wspieranie lokalnych społeczności. Dlatego obszarem, któremu w ostatnim czasie postanowiliśmy się przyjrzeć, jest funkcjonowanie miast i ich zrównoważony rozwój – mówi Joanna Gorczyca, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju w PZU.
W miastach mieszka już większa część ludzkości, a procesy urbanizacji szybko postępują. W Polsce w 979 miastach mieszka blisko 60 proc. populacji. Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju w miastach ma kluczowe znaczenie, gdyż tu każda pozytywna zmiana może oddziaływać na poprawę jakości życia dużej liczby osób oraz istotne ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko czy poważnych napięć społecznych. Wśród 17 najważniejszych celów zrównoważonego rozwoju ONZ, jedenasty dotyczy właśnie zrównoważonych miast i społeczności.
Coraz częściej lokalne społeczności interesują się i angażują się we wdrażanie proekologicznych i prospołecznych rozwiązań – zarówno samorządy, jak i instytucje publiczne oraz prywatny biznes, różne organizacje społeczne, a także aktywni obywatele. Mnogość nowych pomysłów technologicznych, architektonicznych, funkcjonalnych i innych, jakie wdrażane są w różnych aglomeracjach, stawia jednak nie lada wyzwanie przed wszystkimi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla swojego otoczenia i współmieszkańców. Kompendium PZU „Moc naszych miast” ma pomóc miejskim społecznościom i wskazać, jakie rozwiązania już sprawdziły się w praktyce, podpowiedzieć, jak i we współpracy z kim je wdrażać. Ułatwiają to konkretne przykłady miast w Polsce i za granicą oraz komentarze dzielących się swoją wiedzą menedżerów PZU oraz znanych ekspertów w zakresie zrównoważonego rozwoju, m.in. architektki Aleksandry Gordowej, redaktora naczelnego serwisu Energetyka24 Jakuba Wiecha, dr. Sebastiana Szklarka z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN czy Wioletty Fabryckiej, członkini Polish Green Building Council i ekspertki programu Climate Leadership.
Kompendium jest podzielone na pięć obszarów tematycznych. Wzięto pod uwagę kwestie organizowania włączającej przestrzeni miejskiej, zarządzania energią, zasobami wodnymi, transportu oraz gospodarki odpadami i wtórnego obiegu. Co ważne, analizę wyzwań i trendów w każdym z tych obszarów uzupełniają konkretne przykłady dobrych praktyk z różnych polskich i europejskich miast. Jak urządzić ogrody warzywno-owocowe na dachu fabryki, wykorzystać wodę z miejskich basenów do mycia ulic lub zbierany zimą śnieg do chłodzenia dużego szpitala, jak zapewnić samowystarczalność cieplną budynku dzięki hodowli alg na jego fasadzie albo oddolnie zorganizować dużą kooperatywę instalującą panele fotowoltaiczne na osiedlach, jak zachęcić mieszkańców i turystów do rezygnacji z kupna wody w butelkach na rzecz karnówki lub dać drugie życie starszym modelom smartfonów, jak zredukować do zera liczbę śmiertelnych wypadków drogowych w mieście – te i wiele innych ciekawych rozwiązań podpowiada kompendium PZU.
– Przygotowując publikację „Moc naszych miast”, chcieliśmy przede wszystkim zainspirować władze samorządowe i mieszkańców miast do podjęcia wyzwania zmiany ich najbliższego otoczenia na lepsze i pomóc im zrobić pierwszy krok. Nie brak przykładów, kiedy początkowo małe oddolne inicjatywy przeradzały się w duże projekty i wywarły istotny pozytywny wpływ. Chcemy, żeby nasze kompendium było przewodnikiem dla każdego, kto zechce działać na rzecz swojej społeczności i środowiska naturalnego – podkreśla Joanna Gorczyca.
PZU został również partnerem tegorocznej, 10. edycji projektu „Eco-Miasto”, prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa, afiliowany ośrodek przy United Nations Environment Programme – UNEP (Program ONZ ds. Środowiska). Celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń między miastami, promocja najlepszych rozwiązań i wspieranie gmin na drodze do zrównoważonego rozwoju.
Źródło: PZU