Na elewacji siedziby PZU przy al. Jana Pawła II w Warszawie 1 sierpnia rozbłyśnie powstańcza kotwica. W ten sposób PZU chce symbolicznie złożyć hołd bohaterom z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Znak ułożony z zapalonych okien biurowca będzie świecił każdej nocy przez tydzień, do 7 sierpnia włącznie.
Powstańcza kotwica rozbłyśnie na siedzibie PZU już po raz drugi. Inicjatywa wiąże się z mecenatem, jaki PZU sprawuje nad Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak co roku, program wydarzeń upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania, jest bardzo bogaty.
1 sierpnia o godzinie 9.00 złożone zostaną kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela Montera, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Następnie odbędą się uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący 1944 oraz Marsz Mokotowa.
O godzinie 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców. O godzinie 14.00 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej. O godzinie 17.00 – w Godzinę W złożony zostanie hołd Powstańcom przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W miejscach pamięci na terenie całego miasta odbędzie się też akcja społeczna Wolność Łączy.
O godzinie 20.00 na Placu Piłsudskiego rozpocznie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w ramach akcji Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, wstęp jest wolny. Z kolei o 21.00 zostanie rozpalone Ognisko Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.
Także w kolejne dni nie zabraknie wydarzeń upamiętniających 73. rocznicę wybuchu Powstania. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spektakl Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Cykl wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi zamknie Masa Powstańcza 2017. 6 sierpnia o godz. 17.00 rowerzyści przejadą szlakiem Batalionu Zośka. Masa wystartuje spod Muzeum Powstania Warszawskiego.
Od 2015 roku PZU jest mecenasem Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum, PZU zachęca do pobrania aplikacji Pamięć Miasta, której stworzenie ubezpieczyciel wsparł finansowo. Dostarcza ona cennych informacji o walkach latem i jesienią 1944 roku.