Miniony tydzień w finansach: Alior Bank wprowadził możliwość opłacenia rachunków w oddziale za darmo, Idea Bank ma nowy pomysł antybelkowy.
Pod koniec bieżącego tygodnia Aliorowi udało się nieco zamieszać w bankowym kotle ofert. Nie chodzi tu bynajmniej o oferty kredytowe czy depozytowe. Instytucja zaprasza zarówno swoich klientów, jak i osoby nie korzystające z jej usług, do płacenia rachunków w swoich oddziałach. Koszt: 0 zł.
Zapłacisz rachunek, możesz wyjść z rachunkiem
Każdy, kto chcąc opłacić rachunek, wkroczy do wybranego przez siebie oddziału Alior Banku, może zapewne spodziewać się uśmiechniętego pracownika, zachęcającego do otwarcia rachunku lub skorzystania z innych produktów instytucji. Korzyści mogą więc osiągnąć dwie strony – klient, opłacając rachunki za darmo, i Alior, jako nowa konkurencja Poczty Polskiej i punktów umożliwiających tego typu płatności.
Można się spodziewać, że w ten sposób instytucja chce przyciągnąć m.in. osoby starsze, które dużo rzadziej niż młodzi realizują przelewy internetowe, chętniej zaś korzystają z usług poczty czy punktów kasowych. Więcej na temat nowej propozycji Alior Banku można przeczytać w artykule Michała Kisiela „Dziwny ruch Aliora. Gotówka wraca do oddziałów?”.
Lokata Tax Free – tarcza na podatek Belki
Idea Bank poszerzył w tym tygodniu ofertę depozytową o nowy produkt, dzięki któremu oszczędzający mogą uniknąć nielubianego podatku Belki, nawet po 1 stycznia 2012 roku, gdy mają wejść w życie zmiany w ordynacji podatkowej.
Lokata zakładana jest na 12 miesięcy. Zakładać ją można tylko do najbliższego poniedziałku, czyli do 11 lipca. Średnie oprocentowanie wynosi 5,90 proc. przy dziennej kapitalizacji, co odpowiada 7,50 proc. na lokacie z kapitalizacją na koniec okresu. Jak można ominąć podatek Belki, skoro lokata będzie jeszcze aktywna po wejściu zmian w życie? Do końca 2011 roku lokata oprocentowana jest na 13,54 proc. w skali roku, zaś od stycznia 0,1 proc. Efekt – utrzymując depozyt przez pełne 12 miesięcy klient może zarobić wspomniane wcześniej 5,90 proc. Bank skapitalizuje odsetki jeszcze w tym roku. Osoby, które wycofają pieniądze z banku przed zakończeniem umowy lokaty, tj. przed rokiem od jej założenia, utracą odsetki – będą mogły wypłacić tylko wpłacony kapitał.
Ustalenia w sprawie wprowadzenia zmian w ordynacji podatkowej wciąż trwają. Pierwszy termin, który miał oznaczać kres lokat antybelkowych przypadał na 1 lipca bieżącego roku. Nie doszło to jednak do skutku i obecnie termin ustalono na 1 stycznia 2012 roku. Data ta wciąż jest jednak datą umowną – we wtorek 5 lipca Rada Ministrów nie przyjęła projektu nowelizacji ordynacji podatkowej. Ewentualne decyzje powinny zostać podjęte w przyszłym tygodniu. Likwidacja możliwości omijania podatku Belki miałaby dać budżetowi państwa ok. 380 milionów złotych.
Więcej o propozycji banku w artykule Wojciecha Boczonia „Idea Bank znalazł sposób na podatek Belki”.
Hanna Hylińska
Źródło: Bankier.pl