Raiffeisen Bank Polska otrzymał zgodę na otwarcie biura maklerskiego, które zajmie się w pierwszej fazie organizowaniem emisji akcji spółek i wprowadzaniem ich do obrotu publicznego. W przyszłym roku chce zaoferować klientom możliwość handlowania papierami wartościowymi na giełdzie, a późnej wprowadzić usługi doradztwa inwestycyjnego i zarządzania aktywami.
Raiffeisen Bank Polska otrzymał zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych. To kolejny krok w rozwoju jego działalności inwestycyjnej. Zgoda KNF oznacza, że w banku powstaje biuro maklerskie, które na początku zajmie się organizowaniem publicznych emisji akcji spółek oraz wprowadzaniem ich do obrotu na giełdzie.
Dotychczas Raiffeisen Bank Polska pomagał klientom pozyskiwać finansowanie z rynku pieniężnego i kapitałowego drogą emisji papierów dłużnych. Od listopada 2009 r. jest Partnerem Strategicznym rynku Catalyst, wspierając emitentów zainteresowanych notowaniem ich obligacji na tym rynku. W ramach Grupy Raiffeisen w Polsce działa także spółka Raiffeisen Investment, która zajmuje się doradztwem przy fuzjach, przejęciach i prywatyzacjach, restrukturyzacją przedsiębiorstw, jak też pozyskiwaniem dla nich środków finansowych.
„Szybki rozwój krajowego rynku kapitałowego, rosnące potrzeby finansowe firm oraz dbałość o klientów, którzy chcą korzystać z różnych możliwości inwestycyjnych, sprawiły, że zdecydowaliśmy się uruchomić działalność maklerską. Prace trwały od kilku miesięcy, w tym czasie zbudowaliśmy trzon zespołu biura maklerskiego. Dzięki temu jesteśmy już gotowi do obsługi emitentów. Mamy naturalną dużą bazę własnych klientów korporacyjnych, którzy mogą być zainteresowani pozyskaniem dodatkowych środków z rynku publicznego i z kilkoma z nich prowadzimy na ten temat rozmowy” – powiedział Łukasz Januszewski, Członek Zarządu Raiffeisen Bank Polska.
W ciągu najbliższych miesięcy Raiffeisen Bank Polska złoży w KNF wniosek o zgodę na prowadzenie rachunków papierów wartościowych, przyjmowanie i przekazywanie zleceń oraz wykonywanie zleceń na rachunek dającego zlecenie, by w połowie 2011 roku zaoferować klientom możliwość dokonywania transakcji na giełdzie za swoim pośrednictwem. W planach jest również zaoferowanie usług doradztwa inwestycyjnego oraz zarządzania aktywami.
„W ten sposób oferta banku stanie się kompletna, będzie przyciągała nowych klientów ciekawymi rozwiązaniami inwestycyjnymi, nie tylko w ramach biura maklerskiego, ale także funduszami inwestycyjnymi i platformą foreksową. Przy czym, usługi maklerskie będą kierowane nie tylko do klientów indywidualnych, ale również do instytucji. Z wieloma z nich już współpracujemy pośrednicząc w transakcjach na rynku obligacji skarbowych i korporacyjnych” – podkreśla Łukasz Januszewski.
Obecnie bank jest jednym z liderów rynku produktów strukturyzowanych, specjalizując się w instrumentach opartych na walutach. Udostępnia fundusze 6 krajowych towarzystw oraz dwóch firm zagranicznych: Raiffeisen Capital Management i BlackRock. Wkrótce w ofercie banku pojawią się jednostki funduszy kolejnych TFI. Klienci mogą także korzystać z internetowej platformy wymiany walut R-Dealer, umożliwiającej samodzielne zawieranie transakcji bezpośrednio na rynku walutowym po bardzo atrakcyjnych kursach.
Wraz z poszerzaniem zakresu usług maklerskich Raiffeisen Bank Polska będzie budować dział analiz, zajmujący się oceną atrakcyjności inwestycyjnej tych branż i spółek z GPW, które nie są monitorowane przez specjalistów rynku akcji w wiedeńskiej centrali Grupy Raiffeisen. W efekcie klienci banku będą mogli korzystać z wielu różnych rekomendacji i mieć szersze spojrzenie na rynek, nie tylko lokalny, ale nawet globalny, ze szczególnym uwzględnieniem rynków Europy Środkowej i Wschodniej.
Raiffeisen Bank w Polsce prowadził działalność maklerską do roku 2001. Od tego czasu część klientów banku była obsługiwana przez wiedeńską spółkę z Grupy – Raiffeisen Centrobank, która jest zdalnym członkiem GPW. RCB należy do najaktywniejszych zagranicznych domów maklerskich i jest liderem we wprowadzaniu na warszawski rynek giełdowy produktów strukturyzowanych.
Źródło: Raiffeisen Bank Polska