Jako główne założenie przyjęto chęć posiadania rachunku bankowego, charakteryzującego się szerokim zakresem dostępu przez Internet, gdzie bank daje nam do dyspozycji wykonywanie przelewów w sieci za darmo.
Wyłaniając zwycięzcę, czyli konto za prowadzenie którego nie będziemy musieli miesięcznie ponosić zbyt wysokich kosztów, biorąc również pod uwagę fakt, iż teoretycznie w każdym wariancie występują różnego rodzaju opłaty, ale głównie spowodowane użytkowaniem karty płatniczej wydawanej w ramach otwartego rachunku, podstawowym kryterium wyniku jest suma miesięcznych opłat mogących występować z tytułu użytkowania karty, oraz dokonanie jednej wypłaty z obcego bankomatu, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nie zajdzie taka potrzeba.
Sami jesteśmy użytkownikami kont bankowych i dobrze wiemy jakim znaczącym atutem jest możliwość bez prowizyjnego pobierania gotówki ze wszystkich napotkanych bankomatów, bez konieczności szukania tego wytyczonego przez bank. Z pośród 10 prezentowanych kont, 5 ofert zawiera w sobie bezpłatną usługę wypłat ze wszystkich maszyn zlokalizowanych na terenie kraju. W przypadku mBanku czy Inteligo możemy spotkać się z usługą abonamentową, umożliwiającą nam takie rozwiązanie – jest ona stosunkowo nie droga i wynosi odpowiednio 5 i 4 PLN miesięcznie.
Według ekspertów serwisu najlepszą ofertą na dzień dzisiejszy jest rachunek Pakiet standard, konto z oferty VW Banku Direct. Charakteryzuje się ono brakiem opłat za podstawowe usługi świadczone w ramach samego konta. Udostępnienie bezpłatnej usługi wypłat z obcych bankomatów ma miejsce tylko wówczas, gdy jednorazowa wypłata jest nie mniejsza niż 400 PLN, w przeciwnym wypadku zapłacimy prowizję, ale o niewielkiej na tle konkurencji kwocie w wysokości 1,5 PLN.
Bardzo dobre rozwiązanie proponuje nam również rachunek dbNET oferowany przez Deutsche Bank. Decydując się na niego mamy do dyspozycji bez prowizyjną wypłatę ze wszystkich bankomatów w kraju i nie zostanie pobrana od nas żadna opłata z tytułu samego prowadzenia rachunku. Jedyny koszt z jakim możemy się spotkać to 5 PLN miesięcznie – opłata za kartę, której możemy jednak w prosty sposób uniknąć, dokonując w ciągu miesiąca minimum jednej transakcji bezgotówkowej dokonanej wydaną kartą płatniczą.
Zamykający pierwszą trójkę mBank, nieustannie promuje swoje eKonto, bardzo dobre rozwiązanie, w którym nie spotkamy się z żadnymi opłatami za podstawowe funkcjonalności, a dodatkowym jedynym kosztem, jaki możemy ewentualnie ponieść, to opłata wspomnianego już wcześniej abonamentu (5 PLN miesięcznie) pozwalającego na korzystanie z bezpłatnych wypłat z bankomatów zlokalizowanych na terenie całego kraju.
VW Bank Direct – bezpłatne wszystkie bankomaty pod warunkiem gdy jednorazowa wypłata jest wyższa niż 400 PLN, w pozostałych wypadkach prowizja wynosi 1,5 PLN
Deutsche Bank – 0 PLN za użytkowanie karty w przypadku dokonania w miesiącu co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej
mBank – 5 PLN, miesięczny abonament za możliwość dokonywania bez prowizyjnych wypłat z bankomatów zlokalizowanych na terenie całego kraju
Bank BPH – 0 PLN za użytkowanie karty w przypadku dokonania minimum 4 transakcji bezgotówkowych
BGŻ – 0 PLN za użytkowanie karty w przypadku dokonania transakcji o wartości minimum 300 PLN w ciągu miesiąca rozliczeniowego
CitiBank – 0 PLN, jeśli zostanie spełniony warunek co miesięcznego wpływu na konto minimum 1500 PLN
ING – 0 PLN z tytułu użytkowania karty przy realizacji transakcji bezgotówkowych na minimum 100 PLN w ciągu miesiąca
Toyota Bank – bezpłatne 3 pierwsze wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, od pozostałych jest pobierana prowizja w wysokości 4,5 PLN
Inteligo – 0 PLN w przypadku dokonania transakcji na kwotę minimum 100 PLN
Jak łatwo zauważyć, różnice z tytułu ponoszonych ewentualnie kosztów z racji posiadania rachunku są w prezentowanym zestawieniu minimalne, związane jest to przede wszystkim ze sposobu pokazania naliczania prowizji w cyklu miesięcznym, jednakże mnożąc sobie wszystko w skali roku, zauważymy, że rozbieżności będą coraz większe. Dodatkowym aspektem, mówiącym o dużej funkcjonalności konta jest oddany nam do dyspozycji interfejs (pulpit), za pomocą którego zarządzamy posiadanym rachunkiem, ale to już kwestia indywidualnych upodobań i skłonności każdego użytkownika.
Źródło: Finansosfera.pl