Raport Visa przewiduje najwyższy w historii poziom wydatków konsumpcyjnych w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Londyn 2012 oraz zasilenie brytyjskiej gospodarki kwotą 5,1 mld funtów w dłuższej perspektywie.
Przyrost wydatków konsumpcyjnych w ciągu siedmiu tygodni przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Londyn 2012 osiągnie, jak się przywiduje, najwyższy poziom kiedykolwiek odnotowany w kraju gospodarzy igrzysk: 750 mln funtów szterlingów. Według raportu Visa Europe, ogłoszonego z okazji 25-tej rocznicy ogólnoświatowego sponsoringu olimpijskiego organizacji Visa, ten rekordowy bodziec spowoduje zasilenie gospodarki brytyjskiej ogólną kwotą 5,1 mld funtów w okresie do 2015 r.
- Brytyjska gospodarka skorzysta z rekordowo wysokich wydatków w trakcie Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012
- Przyrost wydatków konsumpcyjnych spodziewany na poziomie 750 milionów funtów szterlingów – najwyższym poziomie notowanym kiedykolwiek w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich
- Dwudziestopięciolecie działalności organizacji Visa w charakterze światowego sponsora Igrzysk Olimpijskich
Główne tezy raportu:
Bezpośredni wpływ na gospodarkę w trakcie 7 tygodni Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich |
|
Przyrost wydatków konsumpcyjnych |
750 mln funtów |
Przyrost wartości wytworzonych towarów i usług |
1,14 mld funtów |
Wzrost poziomu dochodów mieszkańców Wielkiej Brytanii |
229 mln funtów |
Długookresowy wpływ na brytyjską gospodarkę w okresie do 2015 r. |
|
Średnioroczny przyrost wartości wytworzonych towarów i usług |
1,37 mld funtów |
Całkowite zasilenie gospodarki brytyjskiej do 2015 r. |
5,1 mld funtów |
Udział w spodziewanym ogólnym wzroście gospodarki brytyjskiej |
3,5% |
Średnioroczny poziom dodatkowych dochodów mieszkańców Wielkiej Brytanii w okresie do 2015 r. |
296 mln funtów |
Średnioroczny przyrost nowych miejsc pracy |
17 900 |
Według raportu, zatytułowanego Złota szansa: Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Londyn 2012 i ich wpływ na gospodarkę, w szczytowym okresie trzech tygodni pomiędzy ceremoniami otwarcia i zakończenia przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich brytyjską gospodarkę zasili dodatkowa kwota wydatków o wartości 621 mln funtów. Dojdzie do tego dalszych 129 mln funtów w trakcie Igrzysk Paraolimpijskich, co w sumie da 750 mln funtów w całym okresie tych siedmiu tygodni, czyli 18,5% więcej niż kwota, jakiej należałoby oczekiwać w tym okresie, gdyby nie odbywały się wówczas Igrzyska.
Długookresowy efekt spodziewany po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich to łączna kwota 5,1 mld funtów szterlingów wspierająca brytyjską gospodarkę w okresie do 2015 r. Stanowi to ok. 3,5% ogólnego przyrostu dochodu narodowego kraju prognozowanego na lata 2013–2015.
Dane Visa o wydatkach w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich
Raport został sporządzony na podstawie faktycznych, historycznych danych o wydatkach użytkowników kart Visa w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Turyn 2006, Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Pekin 2008, Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Vancouver 2010 oraz Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010: przeprowadzono również dokładną analizę informacji gospodarczych z czasu poprzednich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.
Dzięki tym danym możliwe było opracowanie modelu ekonometrycznego przewidującego, jak Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 wpłyną na wydatki konsumpcyjne zarówno turystów, jak i mieszkańców Wielkiej Brytanii. Raport, który skupia uwagę na tych właśnie wydatkach – i nie zajmuje się dodatkowymi korzyściami gospodarczymi, jak np. pobudzenie działalności budowlanej czy też długookresowe skutki rozwoju infrastruktury – stanowi wyjątkowe źródło informacji o wpływie wywieranym na gospodarkę przez wydatki konsumpcyjne jako takie, z pominięciem oddziaływania innych czynników.
Raport wykorzystuje rzeczywiste dane o kwotach wydawanych w krajach organizujących w przeszłości Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie oraz inne ważne imprezy sportowe co – w połączeniu z faktem, że na płatności kartami Visa w Wielkiej Brytanii przypada jeden funt z każdych czterech tam wydawanych – daje niezrównaną wiedzę o przewidywanej wielkości i strukturze wydatków Brytyjczyków i ich gości w okresie Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.
Główne wnioski z Raportu
Korzystny wpływ na gospodarkę będzie przede wszystkim efektem przyjazdu do Wielkiej Brytanii ogromnych rzesz turystów. Przewiduje się, że wydadzą oni w ciągu całego siedmiotygodniowego okresu Igrzysk Olimpijskich 709 mln funtów, a więc znacznie więcej niż zagraniczni goście wydawali podczas poprzednich Igrzysk. W przypadku Sydney (2000 r.) i Aten (2004 r.) stanowiły one ok. połowę kwoty prognozowanej obecnie dla Wielkiej Brytanii; w Pekinie w 2008 r. osiągnęły szacowany poziom 150 mln dolarów (93 mln funtów szterlingów) w porównywalnym okresie trzech tygodni. Wyższą wartość przewidywaną dla Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 można przypisać korzystnemu położeniu Londynu w Europie i w stosunku do innych czołowych rynków międzynarodowych, skutkującemu zwiększoną liczbą potencjalnych gości oraz wyższym kosztom pobytu w Londynie.
Jak się przewiduje, wydatki konsumpcyjne samych Brytyjczyków wzrosną w całym okresie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich o łączną kwotę 41 mln funtów, co stanowi kolejne osiągnięcie – zazwyczaj bowiem wydatki konsumentów krajowych spadają w trakcie Igrzysk. Autorzy raportu przypisują to zjawisko efektowi zmiany zachowań konsumpcyjnych Brytyjczyków, odchodzących od tradycyjnych wzorców w okresie letnim, w którym teraz „wstąpi w nich duch olimpijski” – czego przejawem będą m.in. zwiększone zakupy w supermarketach przed kibicowaniem olimpijczykom przy telewizorze. Ten rodzaj wydatków związanych z dobrym nastrojem (tzw. feel-good spending) znany już jest w Wielkiej Brytanii z okresu poprzednich Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010 r.
Oczekuje się, że największe korzyści – w postaci „zastrzyku” o łącznej wartości 508,4 mln funtów w ciągu siedmiu tygodni – odniosą sektory sprzedaży detalicznej, rozrywki i turystyki. W bardziej szczegółowym rozbiciu, wydatki wzrosną o:
- 79,9 mln funtów w supermarketach
- 184,7 mln funtów w domach towarowych, sklepach odzieżowych i u innych detalistów
- 81,5 mln funtów w branży rozrywkowej i gastronomicznej
- 122,6 mln funtów w hotelarstwie
- 39,7 mln funtów przy zakupie biletów lotniczych, wynajmie samochodów i innych usługach związanych z podróżowaniem.
Ten wzrost wydatków konsumpcyjnych wywrze znaczący wpływ na rozwój różnych dziedzin gospodarki. Po to, by zaspokoić większy popyt, produkcja towarów i usług we wszystkich sektorach gospodarki wzrośnie o łączną kwotę równą 1,14 mld funtów netto. Przełoży się to na potencjalny wzrost netto dochodów Brytyjczyków o 229 mln funtów, pochodzący z wyższych płac (godziny nadliczbowe, wyższe stawki w trakcie Igrzysk Olimpijskich), dodatkowych dochodów z wynajmu domów i pokoi turystom (również dzięki wyższym stawkom) oraz zysków osiąganych we wszystkich gałęziach gospodarki.
W dłuższym okresie, według prognoz obejmujących okres do 2015 r., zainicjowany Igrzyskami wzrost wydatków doprowadzi do zwiększenia produkcji towarów i usług średniorocznie o 1,37 mld funtów, co w skali czterech lat daje w sumie 5,1 mld funtów. Dodatkowe dochody Brytyjczyków osiągną rocznie poziom 296 mln funtów, przy średniorocznym przyroście miejsc pracy o 17,9 tys.
Marc O’Brien, Dyrektor Zarządzający Visa UK, powiedział: „Jak wykazuje raport, znaczny wzrost wydatków konsumpcyjnych w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich przyniesie bezpośrednie korzyści brytyjskiej gospodarce. Oczekuje się, że – podobnie, jak podczas zmagań w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej – konsumenci w naszym kraju zwiększą zakupy w supermarketach o 80 mln funtów. Wielka Brytania zyskuje coraz większą reputację kraju sympatyków sportu, co odzwierciedla prognoza wzrostu wydatków krajowych w trakcie Igrzysk – po raz pierwszy w historii.
Cieszy nas pozytywny wpływ Igrzysk Olimpijskich na całą gospodarkę, przejawiający się we wzroście produkcji i odczuwalny, wraz ze wzrostem dochodów, bezpośrednio w kieszeni konsumenta. Ten natychmiastowy bodziec przełoży się na trwalszy efekt pobudzenia gospodarczego – utrzymujący się długo po zakończeniu Igrzysk – i na nowe miejsca pracy”.
Burmistrz Londynu, Boris Johnson, powiedział: „Gorąco pragnę, by Igrzyska Olimpijskie w 2012 r. zwiększyły szanse ekonomiczne Londyńczyków i podaż miejsc pracy dla nich, co zresztą ma miejsce już obecnie. Możemy i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by utrzymać ten efekt w kolejnych latach.
Raport wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze ku temu: dzięki Igrzyskom, do Londynu napłyną miliardy funtów i utworzone zostaną tysiące nowych miejsc pracy – również wówczas, gdy to największe widowisko świata pozostanie już wspomnieniem. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że kiedy latem 2012 r. zaprosimy do Londynu cały świat, to Igrzyska dodadzą skrzydeł sklepom, pubom, hotelom i wszystkim atrakcyjnym miejscom naszej stolicy”.
Colin Grannell, szef działu marketingu i partnerstwa organizacji Visa Europe, powiedział: „Teraz, gdy odliczanie do Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 rozpoczęło się już na dobre a nastrój olimpijski zaczął ogarniać całe społeczeństwo, nasz raport przynosi kolejne dobre wieści dla gospodarki. Jako światowy sponsor Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, organizacja Visa daje detalistom w całej Wielkiej Brytanii okazję do tego, by skorzystali z szans, jakie dla gospodarki może przynieść ze sobą olimpijski duch. Związki organizacji Visa z Igrzyskami Olimpijskimi trwają już 25 lat; mamy dobre podstawy do tego, by Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 uczynić wspólnie najlepszymi w historii”.
Pełny, angielskojęzyczne tekst raportu A Golden Opportunity – London 2012 Olympic and Paralympic Games Expenditure and Economic Impact jest dostępny na stronie internetowej http://www.visaeurope.com/en/newsroom/news/articles/2011/visa_2012_economic_impact.aspx
Źródło: Message House