Kredyty dla osób po pięćdziesiątym roku życia są z każdym rokiem ofertą coraz bardziej standardową – mówi Paweł Adamiak, analityk Domu Kredytowego NOTUS – Ze względu na coraz wyższe ceny mieszkań oraz większe wymagania banku dotyczące zdolności kredytowej, wiele gospodarstw domowych nie stać na własne mieszkanie. Dlatego z pomocą spieszą rodzice, którzy przystępują do kredytu lub stają się głównym kredytobiorcą. Banki dostrzegły tę grupę potencjalnych klientów i stworzyły im możliwe jak najbardziej dogodne możliwości i oferty.
Przeanalizujmy sytuację, gdy osoby po 50 roku życia chcą wziąć 250 tysięcy złotych kredytu na zakup domu. W tym wypadku rozbieżności w okresie spłaty proponowane przez banki wahają się od 15 do 30 lat.
PKO BP proponuje: „W przypadku klientów powyżej 50 roku życia – możemy udzielić kredytu Własny Kąt Hipoteczny maksymalnie do 20 lat” – mówi Ilona Długa z Zespołu Marketingu i Analiz poznańskiego oddziału PKO BP – „Do kredytu mogą się włączyć inne osoby niespokrewnione, maksymalnie 3 gospodarstwa, tj. na przykład syn z żoną. Zdolność kredytowa będzie liczona osobno dla każdego gospodarstwa. Kredytu udzielamy na 100% wartości inwestycji. Warunkiem jest jednak ubezpieczenie 20% wartości, bo to jest wymagany wkład własny kredytobiorców”.
Deutsche Bank przedstawia już bardzo konkretną propozycję dla takich osób. Kredyt na 250 000 złotych udzielany jest na 15 lat. Oprocentowanie jest od 4,86%, a rata od 1958,80 złotych. A jeśli na przykład syn z żoną chcieliby się dołączyć do kredytu?
„Jeżeli głównymi kredytobiorcami pozostają osoby w wieku powyżej 50 lat, warunki kredytu pozostają bez zmian” – mówi Katarzyna Wiszniewska z działu Public Relations Deutsche Banku – „Natomiast jeśli głównymi kredytobiorcami zostaną w tym przypadku syn z żoną, istnieje możliwość ustalenia innych warunków na podstawie nowej decyzji kredytowej. Kredyt udzielony zostanie na 20 lat, spłacany w ratach malejących: od 2054,17 do 1045,89 złotych”.
Nykredit udziela kredytu osobom po 50 roku życia na 20-25 lat. W GE Money Banku maksymalny wiek kredytobiorców na koniec okresu spłaty nie może przekroczyć 80 lat. „W sytuacji, jeśli wskaźnik LTV (stosunek kredytu to wartości nieruchomości – red.) przekroczyłby 50% wartości nieruchomości, wtedy starsze małżeństwo mogłoby uzyskać kredyt maksymalnie na 25 lat. Dołączenie w tej sytuacji do kredytu dzieci może wydłużyć maksymalny okres kredytowania do 30 lat” – mówi Agnieszka Konarzewska z GE Money Bank.
Oferta kredytowa DomBanku wygląda tak samo dla wszystkich, bez wzglądu na wiek. Osoba mająca około 50 lat może uzyskać kredyt ze spłatą rozłożoną nawet na lat 30. Jeśli natomiast ich dziecko z małżonkiem będzie chciało przystąpić do kredytu, wymagany jest większy łączny dochód, ponieważ zwiększa się liczba osób na ile będzie on dzielony. Co ważne jedynymi właścicielami nieruchomości, może pozostać jedno z małżeństw.
Santander Consumer Bank udziela kredyty hipoteczne do 70 roku życia kredytobiorcy, co oznacza, że dla osób w wieku 50 lat może zaproponować finansowanie na okres 20 lat. Oprocentowanie w Santander Consumer Bank jest dla każdego Klienta wyznaczane indywidualnie na podstawie parametrów konkretnego kredytu oraz cech danego Klienta. Włączenie do kredytu syna klientów z żoną będzie miało wpływ głównie na zwiększenie zdolności kredytowej klientów. Będą oni mogli otrzymać wyższy kredyt dzięki połączeniu dochodów kilku osób.
Paweł Adamiak, Dom Kredytowy NOTUS : Obecnie banki nie wymagają polisy na życie ze względu na dojrzały wiek kredytobiorców. W niektórych bankach i w niektórych przypadkach taka konieczność występuje, ale zazwyczaj nie z racji wieku. Jeśli zachodzi konieczność ubezpieczenia lub klientom na takiej polisie zależy, kierujemy ich do banków, które w ofercie mają preferencyjne warunki polis jak np. Millennium czy mBank, gdzie polisa kosztuje niezależnie od wieku 20 zł od każdych 100 tys zł kredytu.