Kilka rosyjskich banków rozpoczęło testy nowego krajowego systemu płatności. Są wśród nich instytucje, które wiosną doświadczyły sankcji ze strony organizacji Visa i MasterCard. Jeśli rozwiązanie pomyślnie przejdzie próby, zostanie uruchomione w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Prace nad uruchomieniem autonomicznego, niezależnego od zachodnich organizacji systemu ruszyły pełną parą po tegorocznym incydencie, gdy kilka rosyjskich banków zostało odciętych od możliwości rozliczania transakcji kartowych. Są one częścią szerszej strategii uniezależnienia się sektora bankowego od zewnętrznych dostawców. Jak donosi serwis „Russia Today”, rosyjski bank centralny planuje także uruchomienie do maja 2015 r. własnego schematu rozliczeń międzybankowych, który miałby być alternatywą wobec SWIFT.
W grudniowych testach biorą udział m.in. Gazprombank, Rosbank, Alfa Bank i Ural Bank. Osiem instytucji będzie sprawdzać, czy rozwiązanie jest gotowe na produkcyjne uruchomienie. Producentem systemu jest firma Openway Solutions, która sama przygotowała wszystkie moduły oprogramowania. Korzystają one jednak z dotychczasowych standardów wymiany danych i interfejsów, a więc zmiana systemu rozliczeniowego nie będzie wymagać od banków znaczących prac wdrożeniowych.
Po pomyślnym uruchomieniu krajowego systemu płatności w pierwszym kwartale przyszłego roku przetwarzać on będzie wszystkie transakcje kartami Visa i MasterCard wykonywane w Rosji. Do końca 2015 r. schemat może także rozpocząć wydawanie własnych kart. Jeśli plany zostaną zrealizowane rosyjskie banki nie tylko zagwarantują sobie niezakłócone działanie w razie powtórzenia się sankcji, ale również zyskają możliwość wydawania własnego plastikowego pieniądza bez konieczności dzielenia się przychodami z zagranicznymi potentatami.