Parlament dostrzega, że pomimo spadku cen ropy w ostatnim okresie, konsumenci nadal płacą wyższe ceny za energię. UE powinna objąć główną rolę w dialogu z największymi dostawcami surowców energetycznych.
Ograniczanie popytu
Parlament Europejski widzi konieczność obniżenia zapotrzebowania na energię, dlatego wzywa do propagowania odnawialnych źródeł energii i wydajności energetycznej, dywersyfikacji dostaw oraz do zmniejszenia zależności od importu paliw kopalnych. Zdaniem posłów, taka zmiana zwiększy stabilność na rynkach energii, przyniesie konsumentom długoterminowe korzyści cenowe i pozwoli zrealizować cele z Kioto.
Odnawialne źródła energii i rozsądne nią gospodarowanie zmniejszają zależność Europy od importu energii oraz polityczne i gospodarcze ryzyko związane z importem.
Ubóstwo energetyczne
Parlament podtrzymuje swoje stanowisko z pierwszego czytania dyrektyw zmieniających dyrektywy 2003/54/WE (sprawozdanie E. Morgan) i 2003/55/WE (sprawozdanie La Russy) i uważa, że Komisja powinna przedstawić komunikat w sprawie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w Unii Europejskiej. Posłowie wzywają państwa członkowskie, by określiły krajowe definicje ubóstwa energetycznego i opracowały krajowe plany działania w celu zlikwidowania ubóstwa energetycznego.
Posłowie dostrzegają, że ceny ropy naftowej spadły w ciągu ostatnich kilku tygodni do 100 dolarów za baryłkę, ale konsumenci w dalszym ciągu płacą za energię wyższe ceny, które nie zawsze w pełni odzwierciedlają spadkowe wahania cen ropy naftowej. Dlatego Parlament wzywa Komisję do monitorowania sytuacji cenowej, a szczególnie kwestii, na ile konsumenci odczuwają wpływ wzrostu lub spadku cen.
Wspólna polityka energetyczna
W sprawach polityki energetycznej UE powinna mówić jednym głosem. Parlament podkreśla ponownie znaczenie wspólnej polityki energetycznej UE oraz zaangażowania w europejską politykę sąsiedztwa. UE powinna objąć wiodącą rolę w dialogu na temat energii z głównymi krajami dostarczającymi ropę i gaz. Posłowie z zadowoleniem przyjmują zamysł organizacji szczytu gromadzącego państwa będące konsumentami i producentami ropy i gazu, mającego na celu osiągnięcie większej stabilności cen, większej przewidywalności dostaw oraz wprowadzenia płatności w euro.