„Na terenie Katowic i Krakowa analitycy odnotowali w 2008 roku rosnącą podaż ziemi. Jej ceny spadają” – informuje „ Rzeczpospolita”.
„– Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości przełożył się bezpośrednio na ceny działek. Grunty drożały w latach 2004 – 2008 o kilkaset procent. Deweloperzy byli skłonni zapłacić nawet 4 tys. złotych za 1 mkw. działki budowlanej w dobrej lokalizacji. Koniunktura jednak wyhamowała – podkreśla Katarzyna Podyma, dyrektor ds. komunikacji CEE Property Group” – pisze „ Rzeczpospolita”.
„Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Ober-Haus, na rynku katowickim dominują oferty o powierzchni 5 tys. mkw. wewnątrz aglomeracji i o powierzchniach 30 tys., a nawet 200 tys. mkw. na jej granicach, np. w rejonie Dąbrowy Górniczej, Mysłowic i Gliwic. Grunty przeznaczone na potrzeby przemysłu i logistyki znajdują się głównie w okolicy autostrady A4 i w pobliżu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W przypadku projektów mieszkaniowych średnia powierzchnia oferowanych gruntów wynosi 20 tys. mkw. Z obserwacji analityków Ober-Haus wynika, że w 2008 roku w ofercie rynkowej pojawiło się więcej działek na potrzeby budownictwa mieszkaniowego” – czytamy w Rzeczpospolitej.
„– Obecnie najlepszą lokatą wydają się niewielkie działki pod zabudowę jednorodzinną w atrakcyjnych lokalizacjach. (…)Atrakcyjną propozycją jest także zakup działki rolnej w okolicach miasta, a następnie jej przekwalifikowanie na działkę budowlaną. Wiąże się to jednak z licznymi problemami administracyjnymi, a czasami jest nawet niemożliwe do realizacji” – informuje „rzeczpospolita”.
Już pod koniec 2008 roku można było obserwować wzrost podaży gruntów przeznaczonych pod budownictwo magazynowe. W 2009 roku wzrosła podaż gruntów nie tylko przeznaczonych pod budownictwo magazynowe, ale również biurowe oraz mieszkaniowe. Sytuacja ta wynika z zahamowania powstawania nowych inwestycji. Ceny działek spadły od kilku do kilkunastu proc., w Warszawie o 10,7 proc. najmniej w Poznaniu o ponad 7 proc., zaś najwięcej w Gdańsku, aż o 16 proc. Analitycy uważają, że w najbliższym czasie ceny działek powinny być stabilne. Twierdzą również, że w przyszłości można będzie się spodziewać niewielkiego wzrostu cen w wyniku zmiany w przepisach dotyczących zakupu gruntów przez obywateli Unii Europejskiej.
Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospoltej” w artykule „Rośnie liczba gruntów wystawionych na sprzedaż” autorstwa Michała Proszowskiego.
Źródło: Rzeczpospolita