W minionym roku BGŻ utworzył pięć centrów hipotecznych sprzedających wyłącznie te produkty. Powstały one w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Bank podpisał także umowy z największymi, sieciowymi oraz lokalnymi pośrednikami kredytowymi. Obecnie trwają negocjacje z kolejnymi tego typu firmami. Ponadto podpisano umowę o współpracy w zakresie pośrednictwa w sprzedaży z bankami spółdzielczymi zrzeszonymi w Mazowieckim Banku Regionalnym.
– Jednym z najistotniejszych czynników, które spowodowały tak imponujący wzrost sprzedaży są wprowadzone na początku września 2005 r. zmiany w samej ofercie – mówi Michał Glinka, zastępca dyrektora Departamentu Produktów Detalicznych BGŻ. Chodzi o uproszczenie procedur oraz wprowadzenie zasady, że klient poznaje całkowite koszty związane z udzieleniem i obsługą kredytu na samym początku współpracy z bankiem, jeszcze przed podpisaniem umowy. Oznacza to, że nie jest – jak to się często zdarza – zaskakiwany nieoczekiwanymi, dodatkowymi wydatkami.
Ostatnia modyfikacja oferty polegała między innymi na:
• wydłużeniu do 30 lat okresu kredytowania dla kredytów w walutach wymienialnych,
• umożliwieniu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego,
• umożliwieniu sfinansowania wielu celów (w tym także kredytowanie działki rekreacyjnej, domku letniskowego, refinansowanie środków własnych już zainwestowanych w inwestycję mieszkaniową),
• możliwości kredytowania prowizji przygotowawczej oraz opłat związanych z nabyciem nieruchomości,
• odstąpieniu od obowiązku rozliczenia fakturami do 40 proc. kwoty udzielonego kredytu,
• odstąpieniu od pobierania prowizji od kredytów przeznaczonych na spłatę kredytów mieszkaniowych udzielonych przez inne banki,
• niepobieraniu opłat za przewalutowanie kredytu.
Oprocentowanie kredytów oferowanych przez BGŻ wynosi od 4,81% w PLN (WIBOR 6M na 08.02.2006 r. wynosi 4,31%, marża banku w pierwszym roku kredytowania 0,5%).