Główna stopa procentowa NBP nadal wynosi 3,5 proc. Na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Rada Polityki Pieniężnej, która zebrała się 25 i 26 stycznia, obradowała w częściowo zmienionym składzie. Członków RPP, których kadencja upłynęła w styczniu zastąpili: Elżbieta Chojna-Duch, Andrzej Bratkowski, Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki.
Za decyzją Rady o pozostawieniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie stały napływające dane makroekonomiczne. Rada oceniła, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego jest zbliżone. Obecni na konferencji prasowej członkowie RPP, podkreślali, że poprawa globalnej koniunktury i złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają zwiększeniu tempa wzrostu polskiej gospodarki.
– Czynnikiem, który może hamować wzrost naszej gospodarki, może być niższe tempo wzrostu gospodarek naszych partnerów handlowych – mówił podczas konferencji Andrzej Sławiński. Elżbieta Chojna-Duch wskazała zaś, że zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego może być rosnące bezrobocie. – Czynniki ryzyka zmniejszają się, ale zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego może być wzrost bezrobocia – powiedziała.
Prezes NBP Sławomir Skrzypek, pytany przez dziennikarzy o propozycję wprowadzenia prezentacji przyszłej ścieżki stóp procentowych, zapowiedział, że ten pomysł będzie przedmiotem debaty podczas seminarium, które ma się odbyć w marcu. Mają w nim uczestniczyć przedstawiciele banków centralnych, które już stosują taką politykę. – Będziemy o tym także dyskutować na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, kiedy już cała będzie obradowała w nowym składzie – powiedział szef NBP.
Źródło: NBP