W XV wieku rycerstwo polskie, wzorem europejskiego, przyjęło nowy sposób noszenia zbroi. Rycerze przestali okrywać zbroję szatami – dzięki czemu było widać lśniącą powierzchnię polerowanej stali. Zmiana ta była możliwa dzięki płatnerzom, którzy stworzyli zbroję złożoną z płyt stalowych okrywających całe ciało rycerza. Najsławniejszym rycerzem polskim XV w. był Zawisza Czarny.
Moneta o nominale 200 zł została wybita stemplem lustrzanym w złocie, w nakładzie 9.900 sztuk. Na awersie widnieje wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a pod nim rzucone: hełm, dwa miecze, kopia, rękawica oraz proporzec. Rewers przedstawia rycerza ciężkozbrojnego z mieczem na koniu; z lewej strony, w oddali, zarys miejskich zabudowań.
Na awersie srebrnej monety dziesięciozłotowej, wybitej stemplem lustrzanym w kształcie prostokąta ze ściętymi rogami, w nakładzie 61 tysięcy sztuk, umieszczono wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej opleciony ornamentem roślinnym; nad nim hełm rycerski, a u dołu ukośnie ułożony miecz. Rewers przedstawia rycerza ciężkozbrojnego z kopią na koniu oraz, w tle, kontury rycerza z mieczem na koniu.
Dwuzłotówka wykonana jest stemplem zwykłym w stopie Nordic Gold. Na rewersie monety przedstawiono stylizowano wizerunek rycerza ciężkozbrojnego z mieczem na koniu. Wielkość emisji to 990 tysięcy sztuk.
Monety złote i srebrne będzie można kupić a dwuzłotowe wymienić 24 października we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i wybranych sklepach numizmatycznych. Wszelkie informacje na temat monet znajdują się w serwisie www.nbp.pl w sekcji Banknoty i monety oraz na stronach www.numizmatyka.nbportal.pl.