Powiew optymizmu, który szczególnie widoczny był na rynku akcji, stopniowo udzielił się szerszemu rynkowi. Koniec dnia przyniósł zdecydowany wzrost EUR/USD i umocnienie walut rynków wschodzących. Eurodolar dziś rano porusza się w bardzo wąskim trendzie bocznym.
Po wczorajszym przebiciu poziomu 1,3950, dziś kurs lekko zniżkował, obecnie utrzymując się powyżej 1,3920. Istotną strefą oporu dla krótkoterminowego wzrostu wydaje się być przedział 13950-1,40. Po przełamaniu tej granicy można oczekiwać dalszego wzrostu do 1,4380-1,4400. Patrząc na dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych, wielce prawdopodobne jest, że inwestorzy będą opierać swoje decyzje inwestycyjne na pojawiających się plotkach dotyczących jutrzejszego szczytu przywódców państw Unii Europejskiej. Wciąż otrzymujemy na przykład informacje, że nie uzyskano porozumienia w sprawie strat jakie może ponieść sektor prywatny na papierach skarbowych Grecji, jedne źródła podają, że może być to wielkość 40 proc., zaś przedstawiciele Unii Europejskiej twierdzą, że strata może sięgnąć nawet 60 proc. Podobna niepewność występuje również w przypadku porozumienia się w sprawie wysokości lewarowania EFSF, nad którym jutro będzie obradował parlament niemiecki.
Niemniej jednak dziś kluczową publikacją makro będzie amerykański indeks nastrojów Conference Board podany o godzinie 16.00. Prognozy przewidują odczyt na poziomie 46,5 pkt., co oznacza wzrost w stosunku do odczytów wrześniowych o 0,9 pkt. Godzinę wcześniej poznamy dane o cenach domów w amerykańskich metropoliach, których konsensus zakłada wzrost o 0,5 pkt. proc. r/r do poziomu -3,6 proc. Z rynku długu warto odnotować, że Hiszpania zaoferuje dziś na aukcji 3- i 6-misięczne bony o wartości 2,5-3,5 mld EUR. Wyniki aukcji powinny być znane po godzinie 10:30 polskiego czasu.
Ostatnia aukcja analogicznych bonów skarbowych miała miejsce 27 września br. Wówczas sprzedano łącznie bony o wartości 3,225 mld EUR. Średnia rentowność 3-miesięcznych bonów ukształtowała się na poziomie 1,692 proc., a 6-miesięcznych sięgnęła 2,665 proc. Wczorajsza wypowiedź ze strony agencji S&P ws. ewentualnego podwyższenia wiarygodności Polski, dodała skrzydeł rodzimej walucie. Kurs złotego w stosunku do euro plasuje się dziś poniżej linii 23,60 proc. zniesienia Fibonacciego tegorocznego trendu wzrostowego. Tym samym kolejnym istotnym poziomem wsparcia jest 4,26.
Przewidujemy, że dzisiejszego dnia kurs EUR/PLN będzie się wahać w dość szerokim zakresie 4,34-4,38. Podobnie zachowuje się kurs USD/PLN, który przez całą noc utrzymywał się w bardzo wąskim rangeu, aby dziś rano odnotować lekkie osłabienie złotego i testować opór na poziomie 3,1430. Wydaje się, że ewentualne wzrosty w kursie eurodolara, w perspektywie krótkoterminowej mogą spowodować ponowny spadek kursu USD/PLN do poziomu poniżej 3,10. Niemniej jednak prognozujemy dziś, że kurs może poruszać się w przedziale 3,12 – 3,17. Bez wpływu na rynek będą dziś ogłoszone o godzinie 10:00, przez GUS, dane makroekonomiczne. Odczyty będą dotyczyć m.in. wysokości stopy bezrobocia rejestrowanego we wrześniu, konsensus zakłada, że utrzyma się ona na niezmienionym poziomie, tj. 11,6 proc. Również o godzinie 10:00 poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Polsce. Rynek oczekuje spadku do poziomu 9,9 proc. r/r. z 11,3 proc odnotowanych w sierpniu.
Mariusz Zielonka
DM TMS Brokers SA
Źródło: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.