W Polsce od lat najbardziej poszukiwane przez osoby chcące zmienić miejsce zamieszkania są lokale z tzw. segmentu popularnego. Mieszkania takie zazwyczaj składają się z 2 – 3 pokoi oraz charakteryzują się powierzchnią w granicach od 50 do 65 mkw.
Wydawać by się mogło, że dynamicznie zmieniającą się w ciągu ostatnich dwóch latach sytuacja gospodarcza powinna wpłynąć na decyzje deweloperów i preferencje osób poszukujących mieszkania.
Faktem jest, że na rynku pierwotnym jeszcze w pierwszych miesiącach 2008 r. rosła podaż większych mieszkań, następnie nadejście kryzysu finansowego spowodowało wzrost w ofercie rynkowej liczby kawalerek. Przedstawione poniżej średnie wartości poszczególnych cech lokali mieszkalnych z rynku wtórnego, jakie były poszukiwane przez klientów firmy Emmerson S.A. w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku wskazują jednak, że wahania gospodarcze nie wywarły większych zmian na upodobaniach klientów. Na tej podstawie można stwierdzić, że decydujący wpływ na parametry rozpatrywane przy wyborze mieszkania obok poziomu ceny całkowitej, ma sytuacja demograficzna.
Gospodarstwa domowe nie mogąc sobie pozwolić na zakup lokalu mieszkalnego, który w odpowiednim stopniu poprawi ich warunki życiowe są bardziej skłonne do odłożenia zakupu na przyszłość, niż kupna nieruchomości nie do końca im odpowiadających. Rodzina składająca się z czterech domowników będzie raczej poszukiwać 3– pokojowego mieszkania mimo tego, że bezwzględne ceny lokali składających się z dwóch pomieszczeń są niższe. Na zmniejszenie swoich wymagań odnośnie powierzchni lokalu i liczby pomieszczeń łatwiej jest się zdecydować osobom samotnym i młodym małżeństwom, które znajdują się przed decyzją o zakupie pierwszego własnego lokum. Warto zaznaczyć, że choć w naszym kraju systematycznie rośnie liczba jednoosobowych gospodarstw domowych, to nadal te składające się z trzech lub więcej członków stanowią prawie połowę ich ogólnej liczby.
Jak widać z załączonego zestawienia najwięcej na zakup mieszkania są skłonni przeznaczyć warszawiacy, a najmniej mieszkańcy Poznania. Taki rezultat jest wypadkową po pierwsze wysokości zarobków w danym mieście oraz średniego poziomu cen znajdujących się tam lokali. Mieszkańcy stolicy poszukują również największych jednostek mieszkalnych – zarówno jeśli chodzi o przeciętny metraż, jak i liczbę pokoi. Trzeba jednak zaznaczyć, że właśnie w tym mieście, zakres pomiędzy przeciętnie poszukiwaną maksymalną i minimalną powierzchnią lokalu są najniższe w grupie analizowanych miast.
Co ciekawe, różnica ta największa jest w Poznaniu, gdzie potencjalni kupujący zadowolą się najmniejszą liczbą pomieszczeń. Przedstawiona średnia górna granica metrażu lokali mieszkalnych w omawianych miastach jest wyższa, niż ma to standardowo miejsce dla mieszkań z segmentu popularnego. Należy jednak zaznaczyć, że klienci chcący zmienić obecne lokum zazwyczaj podają szerokie widełki odnośnie powierzchni. Pozwala to na poszerzenie grupy mieszkań spełniających wymagania takich osób. Trzeba jednak dodać, że w większości wypadków powierzchnia lokalu, który jest przedmiotem transakcji jest już zazwyczaj niższa i zbliżona do środkowej wartości z tego zakresu. Jeżeli chodzi o najatrakcyjniejsze rejony poszczególnych miast to nie może być mowy o zaskoczeniu. Wszystkie wskazane dzielnice to obszary, które łączą odpowiednią lokalizację, rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną i socjalną ze specyficznym, często kameralnym charakterem okolicy.
Źródło: Emmerson S.A.