Podobnie jak w zeszłym tygodniu, naszym zdaniem w najbliższych dniach zmiany notowań na rynku walutowym będą determinowały informacje napływające do inwestorów z Europy. Ocena sytuacji Włoch uległa zdecydowanej poprawie po ostatniej aukcji obligacji skarbowych oraz po zatwierdzeniu planu oszczędnościowego przez tamtejszy parlament (48 mld EUR do 2014 r.).
Najwyraźniej też rynek zdał sobie sprawę z istotnych zasadniczych różnic pomiędzy sytuacją Włoch, a państwami, które zostały ostatecznie odcięte od finansowania rynkowego (Grecja, Irlandia i Portugalia). Mimo krótkookresowej poprawy sentymentu w dalszym ciągu podstawowym problemem dla strefy euro pozostaje brak kluczowych decyzji, które umożliwiłyby rozwiązanie nasilającego się problemu nadmiernego zadłużenia.
Naszym zdaniem jednym z podstawowych problemów strefy euro jest brak kompleksowego i spójnego programu zarządzania kryzysem. Wiążących decyzji brakuje w szczególności odnośnie bieżącej sytuacji Grecji, której niewypłacalność bez dodatkowych instrumentów wsparcia wydaje się bardzo prawdopodobna. Póki co, pojawiają się jedynie propozycje rozwiązań, które nie mają jednak poparcia większości państw w strefie euro. Bez takich rozwiązań na rynku walutowym może narastać w najbliższych dniach awersja do ryzyka, skutkująca kolejnymi rekordowymi poziomami na rynku EUR/CHF, a także spadkami kursu EUR/USD (poniżej 1,40). Taki scenariusz oznacza prawdopodobny, dalszy wzrost kursu EUR/PLN w kierunku 4,10.
Spotkanie państw strefy euro, na którym miały być dyskutowane m.in. propozycje rozwiązania problemu Grecji, zostało przełożone na najbliższy weekend. Nie jest to pozytywny sygnał dla rynku, biorąc pod uwagę istotne rozbieżności wśród europejskich liderów (niektórzy przestrzegają przed konsekwencjami proponowanych rozwiązań zakładających częściową niewypłacalność Grecji). Niewykluczone, że na decyzję o zmianie terminu spotkania wpływ miała też poprawa oceny Włoch po ostatnim, czwartkowym przetargu obligacji skarbowych.
Początek tygodnia na rynku walutowym potwierdza nasze oczekiwania. Kurs na rynku EUR/CHF ustanowił nowy rekord na poziomie 1,14. Z kolei notowania CHF/PLN wzrosły również do historycznego maksimum 3,54.
Źródło: PKO Bank Polski