PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeRynek złota w Azji – nie tylko Chiny i Indie

Rynek złota w Azji – nie tylko Chiny i Indie

Komentarze 22.08.2011 (08:37)

W minionym tygodniu notowania złota wybiły się na kolejny rekord cenowy, osiągając poziom zbliżony do 1900 USD za uncję. W ciągu ostatnich dwóch lat cena kruszcu podwoiła się, a ostatnie dynamiczne ruchy cen w górę skłaniają do pytań o to, czy popyt ma jeszcze siłę wynosić notowania złota wyżej.
Pośród dyskusji o bańce spekulacyjnej na rynku złota, organizacja World Gold Council (WGC) opublikowała raport „Gold Demand Trends” za II kwartał 2011 r.

Obraz wyłaniający się z tej publikacji nie jest bardzo optymistyczny. W ujęciu rdr popyt na złoto spadł o 17% i wyniósł 919,8 ton. W ujęciu wartościowym odnotowano wprawdzie wzrost popytu, ale nie jest to zaskakujące zważywszy na znaczny wzrost cen złota w II kw. 2011 r. w porównaniu z II kw. 2010 r. (przeciętna cena uncji kruszcu wzrosła wtedy o 26%). O ile popyt ze strony sektora biżuteryjnego i przemysłowego był w miarę stabilny, to znacząco zmalał popyt inwestycyjny (wynikało to jednak z rekordowego popytu inwestycyjnego w II kwartale 2010 r.).

WGC w swoim raporcie podkreśla szczególną rolę Indii i Chin w generowaniu popytu na złoto. W okresie objętym badaniem kraje te łącznie odpowiadały za 52% światowego popytu na złote monety i sztabki, a także za 55% globalnego popytu na złotą biżuterię. O ile w Indiach złoto pełni szczególną rolę od wielu lat ze względu na silne powiązanie z tradycyjnymi obrzędami, to w Chinach bardzo silny wzrost popytu na ten metal zaobserwowano w ciągu ostatniej dekady (jeszcze w 2000 r. Chiny generowały 6% światowego popytu na złoto, a już w 2010 r. było to 18%).

W cieniu Chin pozostały inne azjatyckie kraje, takie jak Wietnam, Indonezja, Korea Południowa oraz Tajlandia (w raporcie WGC są one określane zbiorczą nazwą: grupa VIST). Kraje te przez lata były kluczowymi odbiorcami złota ze względu na ich kulturowe, religijne oraz ekonomiczne powiązania z tym metalem. Obecnie jednak popyt na złoto w grupie VIST jest przytłumiony – skłania to do pytań, czy jest to trwała tendencja, czy jedynie przejściowe kłopoty.

W ciągu ostatniej dekady (lata 2000-2010) zagregowany popyt na złoto w krajach VIST spadł z poziomu 324 ton do 253 ton. Kluczowy udział miała tu zniżka zapotrzebowania na złoto w formie biżuterii (z 226 ton do 70 ton), która wynika nie tyle z przerzucania się Azjatów na popyt inwestycyjny, co ze zmniejszenia popytu na biżuterię o dużej zawartości kruszcu na rzecz biżuterii z większym dodatkiem innych metali. Dla przykładu, w Korei Południowej, gdzie przedmioty ze złota są tradycyjnym prezentem z okazji narodzin dziecka, pierwszych urodzin, przejścia na emeryturę czy nawet kupna domu, biżuteria 14-karatowa stanowi już 80% sprzedaży, stopniowo wypierając biżuterię 18-karatową. Podobna tendencja jest widoczna w pozostałych badanych krajach.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na stosunkowo słabo rozwinięte rynki finansowe w krajach z grupy VIST, złota biżuteria jest przez wielu mieszkańców traktowana jako dobro inwestycyjne. Niemniej jednak, notowane na giełdach w Korei Południowej i Tajlandii instrumenty finansowe powiązane z ceną żółtego kruszcu cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. W Korei Południowej kluczowe znaczenie ma także popyt ze strony przemysłu technologicznego, który w 2010 r. stanowił 74% całkowitego popytu na złoto w tym kraju.

Jeśli cena złota na światowym rynku pozostanie wysoka, to trudno liczyć na ożywienie popytu ze strony przemysłu oraz popytu na złotą biżuterię. Jednak ze względu na kulturową rolę złota w krajach VIST, prawdopodobnie nie dojdzie też do ofensywy podaży. Stabilnego popytu na żółty kruszec można spodziewać się także ze strony azjatyckich banków centralnych, które ostatnio stawiają duży nacisk na dywersyfikację swoich rezerw.

Źródło: DM BOŚ

azja chiny dm boś komentarze kruszce surowce 2011-08-22
Redakcja PRNews.pl
Tagi: azja chiny dm boś komentarze kruszce surowce

Sprawdź także:

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

a 0 BLIK dostępny na słowackiej platformie Gopass. Można nim płacić za skipassy i noclegi
22.10.2026 (21:09)

BLIK dostępny na słowackiej platformie Gopass. Można nim płacić za skipassy i noclegi

Użytkownicy BLIKA mogą już płacić za skipassy, noclegi oraz bilety na atrakcje turystyczne dostępne na słowackiej …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców