Ostatnie kilkanaście miesięcy były ciężkim okresem dla sektora bankowego. Z badania przeprowadzonego przez CSFI we współpracy z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers wynika, że największym wyzwaniem dla bankowości w Europie Środkowo – Wschodniej jest ryzyko kredytowe oraz jakość zarządzania ryzykiem.
Aby sprawnie funkcjonować, sektor bankowy Europy Środkowo – Wschodniej musi ustabilizować jakość portfeli kredytowych, właściwe zarządzanie ryzykiem a także zapewnienie dostępu do kapitału. Według ankiety globalnej to „Ingerencje polityczne” zostały wskazane za największe wyzwanie, jednak w naszym regionie uplasowały się dopiero na czwartej pozycji.
Według Łukasza Bystrzyńskiego, partnera PricewaterhouseCoopers, ostatnie miesiące to dla banków czas reorganizacji oraz działań restrukturyzacyjnych. Wzrost aktywów i przychodów w bankach nie był uzależniony w głównej mierze od konkurencyjności oferty, a od możliwości zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania i wyposażenia w odpowiednią bazę kapitałową. Kolejnym krokiem było wzięcie udziału przez wiele banków w „wojnie depozytowej”, która była szansą na zwiększenie przewagi konkurencyjnej nad innymi instytucjami.
Opcje walutowe w dużej mierze naświetliły znaczenie jakości zarządzania ryzykiem na polskim rynku. Polskie banki zanotowały także rekordowe poziomy odpisów na ryzyko kredytowe.
Badanie zostało przeprowadzone w postaci ankiety, którą wypełniło 443 respondentów z 49 krajów (w tym także 7 osób z Polski). Badania przeprowadzone przez CSFI oraz PwC odbywają się co dwa lata.
Jak sektor bankowy poradził sobie z wyzwaniami 2009 roku dowiemy się już w czwartek 17 czerwca podczas gali Gazety Bankowej.
Źródło: PR News