Jednym z powodów, dla których te obiektywne źródła danych nie są najświeższe jest kulejąca wymiana informacji pomiędzy jednostkami publicznymi. Kolejnym – nieskuteczna weryfikacja wprowadzanych danych.
„Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha wyjściem z tej sytuacji może być wprowadzenie zintegrowanego systemu informacji o przestrzeni”, czytamy w dzienniku.
„Na ostatnim posiedzeniu Sejmu została uchwalona ustawa, która dotyczy wprowadzenia unijnej dyrektywy Inspire. Dzięki temu zaczął powstawać już w Polsce geoportal, na którym będą gromadzone wszelkie dane przestrzenne o nieruchomościach i z którego mogą korzystać także różne urzędy”, informuje „Rzeczpospolita”.
Jak czytamy na stronie internetowej rządowego portalu danych o nieruchomościach, projekt GEOPORTAL.GOV.PL jest zgodny z dyrektywą INSPIRE, pełniący rolę brokera, udostępniającego użytkownikom dane i usługi geoprzestrzenne poprzez wyszukanie żądanych informacji.
Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”, w artykule Renaty Krupy-Dąbrowskiej pt. „Archaiczne bazy danych o działkach”.