Wprowadzona w ostatnich tygodniach usługa Santander Open powstała we współpracy z platformą banqUP. Obecnie, z poziomu strony lub aplikacji mobilnej, Santander Bank Polska pozwala na dostęp do rachunków z pięciu polskich banków.
Unijna dyrektywa PSD2 wzmocniła bezpieczeństwo użytkowników. Umożliwiła też rozwój nowych usług – najbardziej popularną w Polsce jest podgląd rachunków z innych banków na jednym profilu użytkownika bankowości elektronicznej. Oferuje ją już kilka banków – m.in. Millennium czy Alior. W czerwcu do ich grona dołączył Santander Bank Polska ze swoją usługą Santander Open.
Jak działa Santander Open? Dzięki tej usłudze klient może z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej mieć wgląd w rachunki prowadzone w innych bankach. Aby dodać nowy rachunek, prowadzony w innym banku, należy wybrać odpowiednią opcję z menu i zaakceptować właściwe zgody. Bank przenosi wtedy klienta na stronę logowania banku, z którego konta chce dodać aby były widoczne w Santander Bank Polska. Po zalogowaniu należy autoryzować chęć dodania konta. Kiedy klient wykona te proste czynności, jest automatycznie przenoszony na stronę Santander Bank Polska a rachunek z innej instytucji jest widoczny na liście kont. W każdej chwili klient może z usług zrezygnować i w prosty sposób dodane rachunki odłączyć.
Rozwijana przez banqUP platforma otwartej bankowości pozwala w łatwy sposób zintegrować się z systemami banków i w ten sposób pozyskiwać dane z rachunków bankowych. To z kolei umożliwia banqUP i jego partnerom świadczenie nowych usług, takich jak integracja kont bankowych, ocena zdolności kredytowej, potwierdzanie tożsamości czy też wsparcie MŚP w zarządzaniu płynnością finansową.
BanqUP umożliwia obecnie dostęp do wszystkich najważniejszych europejskich standardów bankowych API, z 19 europejskich rynków. Jako drugi podmiot w Polsce otrzymał licencję AISP od Komisji Nadzoru Finansowego.
BanqUP, poza współpracą z bankami, oferuje również fintechom i innym firmom technologicznym usługę TPP-as-a-service dla firm, dla których ubieganie się o licencję TPP jest zbyt czasochłonne lub po prostu biznesowo niepotrzebne. TPP-as-a-service umożliwia takim podmiotom dostęp do zagregowanych danych bankowych za pośrednictwem platformy banqUP, co pozwala innowatorom pracować nad rozwiązaniami wykorzystującymi open banking szybko, bez potrzeby wyrabiania licencji i konieczności samodzielnych integracji.
Źródło: BanqUP