Niepewność i chaotyczne zmiany będą raczej normą niż wyjątkiem – informuje Saxo Bank w swojej prognozie ekonomicznej na III kwartał 2011 r. Druga połowa 2011 r. będzie zmienna, zaś niepewność osiągnie poziom praktycznie tak wysoki, jak w trakcie kryzysu finansowego.
Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na III kwartał jest rozszerzenie bodźców monetarnych we wszystkich ważniejszych światowych gospodarkach. W rezultacie pobudzony zostanie krótkoterminowy wzrost gospodarczy, jednak za cenę wzrostu obciążeń fiskalnych i zwiększenia pilności reform strukturalnych. Wszelkie rozwiązania długoterminowe muszą być zorientowane na przyszłość i obejmować plan wydobycia Europy z impasu niskiego wzrostu gospodarczego. „Rozwiązanie” oparte na kupowaniu czasu przybliży nas tylko do będącego postrachem inwestorów Kryzysu 2.0 na pełną skalę.
Perspektywa makroekonomiczna sprawia, że inwestorzy będą zwracać uwagę na następujące trzy najważniejsze tematy:
- Problem długu UE i Stanów Zjednoczonych – czas się skończył, pora na decyzje.
- Spowolnienie wzrostu Azji/Chin – region ten na poważnie wziął się za walkę z inflacją.
- Napięcia społeczne, które wymagają złagodzenia – w przeciwnym przypadku nie tylko stracimy młode pokolenie, lecz również nie zapewnimy mu możliwości godnego egzystowania w społeczeństwie, czyli absolutnej podstawy zrównoważonego rozwoju, pokoju i prosperity.
Komentując prognozę, Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo Bank, stwierdził:
„Załamanie finansowe z lat 2008/2009 było okazją, którą większość decydentów i polityków przegapiła, ponieważ jedynie w trudnych czasach można mieć nadzieję na wypracowanie konsensusu dotyczącego zmian i podjęcie właściwych działań. Zamiast tego przewodzenie objęli politycy, którzy zajęli się grą na czas i spłacaniem długu długiem – przenieśli jedynie ryzyko z sektora finansowego na publiczny, łudząc się, że po takiej zmianie pozyskanie finansowania okaże się łatwiejsze.”
„Demonstracje w centrach Madrytu, Aten, Lizbony i stolic Środkowego Wschodu oraz Afryki Północnej są wyraźnymi oznakami świadczącymi o tym, że trzeba coś zrobić, aby ponownie dostosować politykę rządów do wymaganych zmian strukturalnych. Świat musi wypracować sposób na zapewnienie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, a nie nowe metody kupowania czasu. Drugie półrocze 2011 r. będzie zmienne, zaś pewnym można być jedynie tego, że niepewność i chaotyczne zmiany będą raczej normą niż wyjątkiem.”
Prognoza Kwartalna na III kw. 2011 r. koncentruje się na następujących obszarach:
Ogólny komentarz rynkowy
W Zespole ds. Strategii Saxo Bank spodziewamy się w III kwartale wzrostu gospodarczego pobudzanego programami stymulującymi wdrażanymi w najważniejszych światowych gospodarkach. Będą one oznaczać zarówno akceptowalny poziom wzrostu gospodarczego, jak i zwiększone obciążenia fiskalne czy coraz bardziej palącą potrzebę zmian strukturalnych.
Prognoza makroekonomiczna
Analitycy Saxo Bank sądzą, że niedawna porcja słabszych od oczekiwań danych ekonomicznych w kontekście zakończenia QE2 przyczyniła się do obniżenia apetytu na ryzyko. Niepewność wzrasta, jednak perspektywa fundamentalna sprawia, że od czasu prognozy na II kwartał analitycy praktycznie nie zmienili opinii. Saxo Bank stwierdził wówczas, że należy przygotować się na wolniejszy wzrost, ale nie na nową recesję.
Prognoza dla rynku walutowego
Zdaniem Saxo Bank perspektywy rozwoju najważniejszych gospodarek w najbliższych kilku kwartałach przypomina wyścig konny, w którym uczestniczą wyłącznie kulawe i chore konie. Wybór zwycięzcy polega na stwierdzeniu, który z nich ma najmniejsze szanse na padnięcie przed metą. Gospodarka Stanów Zjednoczonych spowalnia, zaś Rezerwa Federalna musi honorować swoje zobowiązanie do zakończenia QE2 z końcem kwartału. Peryferie Europy nadal są niezagojoną raną i domagają się kolejnych programów ratunkowych, gospodarka Japonii poważnie ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi, zaś Chiny zmierzają do takiego lub innego spowolnienia w związku z przegrzaniem inflacyjnym i bańką na rynku nieruchomości.
Prognoza dla rynku akcji
Kac, z którego leczyły się akcje w ostatnim kwartale po japońskiej katastrofie, przekształcił się w rozczarowanie danymi makroekonomicznymi. Niepokój wzmagają obawy związane z kryzysem w Grecji, która przez swoje zadłużenie znalazła się na skraju przepaści. Taki rozwój zdarzeń przyczynił się do pogorszenia krótkoterminowych prognoz dla akcji, jednak trend wzrostowy nadal przeważa. Pomimo tego że bank nieznacznie obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego, ciągle niskie wyceny akcji oznaczają, iż nadal umiarkowanie optymistycznie podchodzi do tej klasy aktywów. Analitycy spodziewają się, że sektor akcji w drugim półroczu ulegnie ożywieniu.
Prognoza dla rynków towarowych
Rynek ropy będzie uważnie przyglądać się rozwojowi sytuacji gospodarczej z uwagi na obawy związane z niedawnym niepowodzeniem OPEC, któremu nie udało się zaradzić potencjalnym niedoborom w drugim półroczu. Wydaje się, że OPEC jest rozdarty między tymi, którzy mają rezerwy mocy produkcyjnych, a tymi, którzy takowych rezerw nie posiadają. Niezależnie od różnic politycznych Arabii Saudyjskiej zależało na zwiększeniu dostaw w związku z prognozowanym na jesień deficytem w wysokości dwóch milionów baryłek. Blokowi przeciwników pod wodzą Iranu zależy natomiast na wysokich cenach z uwagi na pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych – państwa te argumentują, że popyt na ropę musi zmaleć ze względu na słabość Stanów Zjednoczonych i innych gospodarek.
Polityka monetarna
Rynki kontraktów futures potwierdzają ostatnio żywione przez analityków Saxo Bank przekonanie o wstrzymaniu podwyżek stóp przynajmniej do drugiego półrocza 2012 r., a być może nawet do 2013 r. Saxo sądzi, że w przypadku zdecydowanie słabszych wyników rynków akcji trzecia runda QE jest całkiem możliwa w IV kwartale 2011 r. lub I kw. 2012 r., jednak raczej wcześniej niż później.
Źródło: Saxo Bank