Figura św. Antoniego i wieże sanktuarium ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej – to symboliczne przedstawienie najstarszej polskiej kalwarii i jej historii znajdzie się na monecie 2 zł ze stopu Nordic Gold „Kalwaria Zebrzydowska”.
Moneta upamiętniająca miasteczko Kalwarię Zebrzydowską i Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym ojców Bernardynów zostanie wyemitowana 23 września 2010 r. w nakładzie 1 miliona sztuk.
Kalwaria Zebrzydowska to niewielkie miasteczko, położone między masywem Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego w dolinie rzeki Skalinki (zwanej także Cedronem), znajdujące się u podnóża góry Żar. U szczytu góry znajduje się sanktuarium. Zespół kalwaryjny to klasztor oraz ponad 40 kaplic i małych kościołów, połączonych mostkami i duktami leśnymi z cennymi starodrzewami. Leśne aleje tworzą sieć tzw. dróżek kalwaryjskich poświęconych kolejnym stacjom Męki Pańskiej.
– Kalwaria Zebrzydowska to miejsce pod wieloma względami niezwykłe – mówi prof. Eugeniusz Gatnar, członek Zarządu NBP. – Misteria zebrzydowskie przyciągają tłumy pielgrzymów z całego świata. Klasztor to bogactwo stylów architektonicznych. A to wszystko otoczone wspaniałą przyrodą. Tego miejsca nie mogło zabraknąć na monetach z serii „Miasta w Polsce” – dodaje członek Zarządu NBP.
Dwuzłotówka z Kalwarią Zebrzydowską jest już szóstą monetą z serii „Miasta w Polsce”, która jest poświęcona miastom-klasztorom, odgrywającym znacząca rolę w polskiej historii i kulturze. Oficjalna prezentacja tej monety odbędzie się 27 września (poniedziałek) 2010 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej z udziałem prof. Eugeniusza Gatnara, członka Zarządu NBP, władz miasta i przeora kalwaryjskiego sanktuarium.
Monetę przedstawiającą Kalwarię Zebrzydowską będzie można wymieniać za równowartość (2 zł) od 23 września 2010 r.w kasach kolekcjonerskich w oddziałach Narodowego Banku Polskiego w całym kraju.
„Miasta w Polsce” to seria, którą NBP rozpoczął w 2009 r. Jest ona nieformalną kontynuacją serii „Historyczne miasta w Polsce”, którą NBP rozpoczął w 2005 r. i zakończył w 2008 r. Na serię składały się 32 monety dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold. Monety ukazywały się w cyklu miesięcznym i cieszyły się ogromną popularnością, a cała seria jest oceniana przez kolekcjonerów jako bardzo udana.
Źródło: NBP