„Ministerstwo Skarbu zawiesiło decyzje dotyczące debiutu giełdowego BGŻ. – Bieżąca wycena rynkowa banku nie jest dla nas satysfakcjonująca. Nie oznacza to, że wycofujemy się ze sprzedaży akcji banku – mówi „Rz” Michał Chyczewski, wiceminister skarbu. Scenariusz debiutu BGŻ jest uzależniony od tego, co będzie się działo na rynkach finansowych. Jeśli wróci zaufanie inwestorów do instytucji finansowych, jeśli poprawi się sytuacja na giełdach, to BGŻ szybko stanie się spółką publiczną. Jeżeli wycena banku dalej nie będzie satysfakcjonująca, to resort skarbu będzie opóźniał decyzję o debiucie.”, pisze dziennik.
„Skarb Państwa miał także naten rok plany dotyczące PKO BP. Szefowie resortu mówili wiele razy, że emisja akcji banku może zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku, bo spółka potrzebuje dodatkowego kapitału, według analiz 2-3 mld zł. Wtedy też udział Skarbu Państwa w banku spadłby poniżej 50 proc. – Zarząd PKO BP już pracuje nad aktualizacją strategii spółki. Oczekujemy informacji o tym, jakie są potrzeby kapitałowe banku, oraz rekomendacji, jak je zrealizować – tłumaczy Michał Chyczewski. Jego zdaniem za dwa miesiące będą znane założenia dalszej prywatyzacji PKO BP oraz dokapitalizowania spółki.”, czytamy.
Akcjonariusze Banku BGŻ podjęli decyzję o ofercie publicznej akcji już w sierpniu 2007 r. Plan zakładał, że powinno do niej dojść nie później niż w trzecim kwartale 2008 r. Skarb Państwa chce sprzedać 37,29 proc. akcji BGŻ, czyli wszystkie posiadane papiery. Doradca prywatyzacyjny wycenił BGŻ na 2-3 mld zł.
Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej”.