Z informacji „Gazety” wynika, że „w październiku ub.r., tuż przed wygranymi przez PO wyborami, Kasa Krajowa założyła w Luksemburgu spółkę SKOK Holding. Początkowo miała niski kapitał (12,5 tys. euro), ale już w grudniu został on podniesiony do ponad 6,7 mln euro.”
„Prawie wszystkie udziały objęła Kasa Krajowa, wnosząc aportem do SKOK Holding udziały w czterech spółkach należących do systemu SKOK – Asekuracja (zajmuje się działalnością ubezpieczeniową, ma tworzyć sieć pośredników finansowych), Media SKOK (dom mediowy i wydawca tygodnika „Gazeta Bankowa”), SKOK Family Tours (organizator wycieczek turystycznych) oraz H&S (firma informatyczna obsługująca SKOK-i).”, informuje dziennik.
„- Celem utworzenia SKOK Holding jest uporządkowanie i zwiększenie przejrzystości struktury właścicielskiej w ramach systemu SKOK oraz ułatwienie organizacji działalności podmiotów grupy w innych krajach, np. na Ukrainie. Drugim celem jest optymalizacja zobowiązań podatkowych” – tłumaczy „Gazecie” Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej.
„Radosław Czarnecki z firmy doradczej Acreo Partners podkreśla, że Luksemburg uchodzi za kraj wyjątkowo przyjazny dla przedsiębiorców. Nie ma biurokracji, są za to niskie podatki. Nie płaci się m.in. podatku od dywidendy. – Nie wiem, o jaką konkretną firmę chodzi, ale jeśli jakieś polskie przedsiębiorstwo nagle zakłada spółkę w Luksemburgu, to często chodzi o plany jej sprzedaży. W Luksemburgu sprzedaż udziałów jest łatwiejsza i tańsza pod względem podatkowym niż np. w Polsce – mówi ekspert Acreo.”, czytamy w „Gazecie”.
Tym samym tropem idzie inny z informatorów dziennika, pragnący zachować anonimowość. „- Statut Kasy Krajowej mówi, że w podmiotach gospodarczych, w których ma udziały, musi mieć pakiet kontrolny. Stworzenie dodatkowego ogniwa w postaci SKOK Holding [w tej spółce „krajówka” ma większość] może pozwolić Kasie Krajowej na sprzedawanie na rynku udziałów w spółkach wniesionych do holdingu” – mówi.
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są największą organizacją parabankową w Polsce. Dysponują siecią placówek porównywalną do PKO Banku Polskiego. W SKOK-ach oszczędza i pożycza pieniądze już ponad 1,6 mln osób. Na lokatach klienci zgromadzili już blisko 7 mld zł.
Więcej szczegółów w „Gazecie Wyborczej”.