Ponad połowa sprzedanych w sierpniu obligacji to „dwulatki” (DOS). Na drugim miejscu pod względem wartości sprzedaży uplasowały się rynkowe „trzylatki” (TZ). Sierpień był pierwszym miesiącem sprzedaży TZ0810. Na najatrakcyjniej oprocentowane „dziesięciolatki” (EDO) ciągle rośnie popyt.
– Sierpniowa oferta obligacji spotkała się z większym zainteresowaniem niż lipcowa. To zapewne efekt docenienia korzystnego oprocentowania obligacji, które jest najbardziej atrakcyjne w przypadku dziesięcioletnich papierów, jak i bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą lokowanie oszczędności w papiery gwarantowane przez Skarb Państwa. Dzięki temu inwestowanie w obligacje właściwie nie niesie ze sobą ryzyka, w odróżnieniu od inwestowania na giełdzie, na której sytuacja w sierpniu była pod znakiem niedźwiedzia – mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa w Ministerstwie Finansów.
– Wzrost sprzedaży obligacji w sierpniu to też efekt skorzystania przez inwestorów z możliwości zamiany obligacji trzyletnich, wyemitowanych w sierpniu 2004 roku, na trzylatki nowej emisji – dodaje.
Sierpień był pierwszym miesiącem sprzedaży trzyletnich obligacji TZ0810, które są oferowane inwestorom do końca października. Obligacje trzyletnie są oferowane w cyklu trzymiesięcznym, a potem jest emitowana nowa seria takiego rodzaju obligacji.
W sierpniu inwestorzy kupili 804.992 szt. obligacji trzyletnich, czyli znacznie więcej niż w lipcu (28.722), a tak skokowy wzrost wynikał ze skorzystanie przez inwestorów z możliwości zamiany obligacji TZ0807 na TZ0810. Zamiana została rozliczona na początku sierpnia. W drodze zamiany zostało zakupionych 491.130 szt. obligacji, co stanowi 61% wszystkich sprzedanych w sierpniu obligacji TZ0810. W porównaniu z sierpniem 2006 r. sprzedaż „trzylatek” też wzrosła, o 37%.
Oprocentowanie TZ0810 w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 4,58% i jest wyższe o 39 punktów bazowych niż oprocentowanie papierów poprzedniej emisji, czyli z maja.
Obligacje trzyletnie stanowiły w sierpniu 29% wszystkich sprzedanych obligacji.
Jednak najpopularniejsze były „dwulatki” (DOS), podobnie jak w poprzednich miesiącach. W sierpniu inwestorzy kupili 1.567.684 szt. DOS0809. Udział tego rodzaju papierów skarbowych w sierpniowej sprzedaży obligacji detalicznych wynosi 56 proc.
Oszczędnościowe „dziesięciolatki” (EDO) w sierpniu cieszyły się jeszcze większym powodzeniem niż miesiąc wcześniej. Inwestorzy kupili takich obligacji 244.549 szt., co stanowi 9% sprzedaży wszystkich obligacji. Sprzedaż sierpniowa obligacji EDO była o 78% wyższa niż w lipcu i aż o 155% wyższa niż w sierpniu 2006 r.
Na kolejny rodzaj papierów oszczędnościowych, czyli na czterolatki (COI) przypadało w sierpniu 6% sprzedanych obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Inwestorzy kupili 177.621 sztuk COI0811.
W sierpniu posiadacze obligacji czteroletnich, których termin wykupu przypadał właśnie na ten miesiąc (COI0807) po raz pierwszy mogli składać dyspozycję zamiany wykupywanych obligacji na obligacje nowej emisji (COI0811). W drodze zamiany zostało zakupionych 44.195 szt. obligacji, tj. 25% całej emisji sierpniowej COI.
Od początku roku do końca sierpnia inwestorzy kupili obligacje w sumie za prawie 1,4 mld zł. Jedna dziesiąta z tych papierów skarbowych to obligacje dziesięcioletnie.
– Dziesięciolatki, których oprocentowanie jest na atrakcyjnym poziomie – aż 6,50% w pierwszym okresie odsetkowym – to dobry sposób inwestowania dla oszczędzających na emeryturę, ale także i dla innych osób. – mówi Anna Suszyńska.
Dla osób chcących oszczędzać w dłuższym terminie istnieje możliwość skorzystania ze specjalnej oferty przy zakupie „dziesięciolatek”. Kupując tego rodzaju obligacje w ramach programu Indywidualnych Kont Emerytalnych – „Konta IKE-Obligacje” – zyskuje się zwolnienie z podatku od odsetek od zgromadzonych obligacji w tym programie. Tegoroczny limit wpłat na IKE wynosi 3 697 zł. Można więc kupić 36 obligacji EDO.
Obecnie trwa wrześniowa oferta obligacji. Oprocentowanie papierów dwu-, cztero- i dziesięcioletnich wzrosło w porównaniu z ofertą sierpniową. W przypadku „czterolatek” i „dziesięciolatek” jest wyższe o 50 punktów bazowych i wynosi odpowiednio 5,50% i 6,50% w pierwszym okresie odsetkowym. Z kolei oprocentowanie „dwulatek wzrosło o 25 pb do 4,75%. Wrzesień jest drugim miesiącem sprzedaży obligacji trzyletnich TZO810.
Obligacje dwu-, cztero- i dziesięcioletnie to tzw. obligacje oszczędnościowe (ich płynność zapewnia inwestorom możliwość przedstawienia obligacji do wcześniejszego wykupu). „Trzylatki” to natomiast obligacje rynkowe, notowane na GPW i MTS-CeTO, co daje inwestorom możliwość sprzedaży tych instrumentów na rynku wtórnym. Można to zrobić na przykład składając odpowiednią dyspozycję w dowolnym punkcie sprzedaży. Obligacje zostaną wtedy sprzedane bezpośrednio z rachunku rejestrowego właściciela, bez potrzeby zakładania konta inwestycyjnego.