– W tej chwili na szkoleniu mam osiem osób i żadna z nich nie korzysta z wywiadowni gospodarczych, za to bardzo chętnie sprawdzają informacje o partnerach gospodarczych w KRS – mówi Monika Bekas-Nowak z Krajowego Rejestru Długów.
Łatwy dostęp
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się elektroniczna wyszukiwarka podmiotów w KRS.
– Wpisując nazwę firmy lub nr KRS możemy otrzymać podstawowe informacje o firmie, jej pełną nazwę, kiedy została założona, gdzie ma siedzibę i najważniejszą rzecz, czyli kto jest uprawniony do jej reprezentowania i podpisywania umów – twierdzi Monika Bekas-Nowak. Dostęp do tych informacji jest bezpłatny, bo wystarczy tylko łącze internetowe. Jeśli zaś chcemy otrzymać bardziej zaawansowaną analizę podmiotu gospodarczego, z ogólnym obrazem sytuacji finansowej podmiotu, z siatką jego powiązań osobowych i kapitałowych oraz monitoringiem podmiotu w zakresie danych rejestrowych z KRS, warto skorzystać z dostępnych na rynku serwisów on-line.
– Od czasu wprowadzenia Serwisu Prawno-Gospodarczego obserwujemy lawinowy wzrost zapytań klientów o poszczególne podmioty zarejestrowane w KRS. Klienci proszą o coraz bardziej zaawansowane narzędzia i dane do analizy ryzyka, dlatego ostatnio wprowadziliśmy wersję Premium, najbogatszą w tej chwili – podkreśla Joanna Hirsz-Kropińska z Lexis-Nexis.
Biura Informacji Gospodarczej
Badanie wskazuje, że przedsiębiorcy dużo rzadziej korzystają z informacji gromadzonych przez Biura Informacji Gospodarczych o zadłużeniu kontrahenta. Z bazy danych gromadzonych przez BIG korzysta tylko co druga firma. Mimo to przedstawiciele biur informacji gospodarczych twierdzą, że zainteresowanie ich usługami ze strony przedsiębiorców jest coraz większe.
– Jeszcze trzy, cztery lata temu było u nas kilkaset zapytań miesięcznie, a obecnie jest ich nawet kilkadziesiąt tysięcy – mówi Anna Tłuściak, prezes ERIF BIG.
Ile kosztuje abonament i dostęp do bazy danych publicznego rejestru dłużników ? Gdzie można znaleźć informacje w wypadku większych firm ? Co jest najlepszym źródłem informacji o kontrahencie ? Czy firmy samodzielnie gromadzą informacje o sytuacji finansowej partnerów? Dlaczego firmy bardziej dynamiczne szczególnie potrzebują sprawdzonej informacji gospodarczej o partnerach w biznesie ?
Więcej: Gazeta Prawna 1.10.2008 (192) – str.2-3
Jan Kowalski