– Wynajem produktów jest jednym z kierunków rozwoju współczesnej gospodarki, zwłaszcza w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i zmian w sposobie konsumpcji. Coraz więcej firm oferuje wynajem produktów, a klienci są coraz bardziej skłonni do korzystania z tej formy konsumpcji – przekonuje Jakub Buga, założyciel i CEO Gleevery.
Czym jest Gleevery? Jakie usługi oferuje startup?
Jakub Buga, założyciel i CEO Gleevery: Gleevery to polski startup technologiczny działający w obszarze nowych technologii i gospodarki cyrkularnej. Naszą działalnością chcemy upowszechnić zasady ekonomii współdzielenia i wydłużyć cykl życia produktów. Wierzymy, że używanie jest ważniejsze niż posiadanie. Poprzez wielofunkcyjną platformę zapewniamy firmom i osobom prywatnym szybki i wygodny dostęp do produktów niezbędnych okresowo bez konieczności ich kupowania. Łączymy interesy producentów i dystrybutorów pomagając im z dotarciem do szerszego grona klientów oraz wygodę konsumentów, dla których wynajem jest ekologiczną i elastyczną budżetowo opcją użytkowania. Przykładowo od sierpnia sieć handlowa Media Expert wspólnie z Gleevery oferuje klientom ponad trzy tysiące produktów z 13 kategorii w formule najmu, który jest dodatkową formą finalizacji transakcji. Po naszej stronie leży infrastruktura IT i automatyzacja procesu, scoring i ubezpieczenie, finansowanie, a także wsparcie serwisowe wynajmowanych produktów.
Wynajem produktów na naszej platformie jest także dostępny w ramach benefitu pracowniczego. W tym przypadku wchodzimy we współpracę z pracodawcą, który dofinansowuje wynajem dla pracowników, jednocześnie zachęcając ich do podejmowania proekologicznych decyzji i przyczyniając się w ten sposób do realizacji własnej strategii ESG.
W jaki sposób odbywa się weryfikacja konsumenta przez Gleevery?
Korzystamy z połączenia kilku najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku dodając do tego coraz bardziej złożone algorytmy Gleevery. Automatyczna identyfikacja i weryfikacja klienta w procesie online może wykorzystywać np. narzędzia oparte na AIS (weryfikacja poprzez dostęp do rachunku bankowego) oraz system modeli scoringowych (statystycznych) opartych np. na bazach danych biur kredytowych czy biur informacji gospodarczej. Dla użytkownika proces wygląda bardzo prosto: klient podaje wyłącznie kilka danych osobowych typu imię, nazwisko, numer dowodu, i loguje się do konta z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa (dwuetapowe uwierzytelnienie). Po zalogowaniu klienta dokonujemy oceny w ramach procesu scoringowego.
Jak w praktyce wygląda zastosowanie rozliczenia transakcji z Gleevery w sklepie stacjonarnym i online?
Wynajem sprzętu przez Gleevery jest już dostępny w sklepach stacjonarnych i online naszych partnerów. Od początku chcieliśmy maksymalnie odciążyć obsługę sklepu, a więc zaprojektowaliśmy proces w taki sposób, aby niemal wszystkie kroki klient mógł wykonać samodzielnie online.
W stacjonarnych sklepach dostępne na wynajem produkty zostały wyposażone w cenniki z kodem QR, po zeskanowaniu którego użytkownik może przejrzeć umowę, wybrać okres najmu i przejść automatyczną procedurę scoringową. Decyzja o możliwości wynajmu wyświetla się w ciągu 2 sekund. Uzyskawszy pozytywny wynik klient otrzymuje unikalny numer niezbędny do wykonania formalności przy wsparciu konsultantów sklepu. Polegają one na wpłacie pierwszej raty, internetowo lub w kasie sklepu, oraz odbiorze produktu.
Według praktyk rynkowych wdrożenie podobnego systemu trwa około 3 lat, natomiast integrację naszej usługi w proces rozliczeniowy sieci handlowej Media Expert wykonaliśmy w ciągu niespełna roku, w tym przez kilka tygodni szkoliliśmy ponad 3000 konsultantów sieci.
Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie dla producentów i dystrybutorów? Czy wynajem jest kierunkiem rozwoju współczesnej gospodarki?
Dla producentów i dystrybutorów wynajem produktów to szansa na zwiększenie zasięgu swojego biznesu i pozyskanie nowych klientów. Poprzez współpracę z platformami takimi jak Gleevery, producenci i dystrybutorzy mogą dotrzeć do nowych grup konsumentów, którzy szukają wygodnych alternatywnych sposobów transakcji. Dodatkowo w ten sposób firmy redukują ilość odpadów i wprowadzają bardziej ekologiczne rozwiązanie, co pozytywnie wpływa na ich reputację.
Wynajem produktów jest jednym z kierunków rozwoju współczesnej gospodarki, zwłaszcza w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i zmian w sposobie konsumpcji. Coraz więcej firm oferuje wynajem produktów, a klienci są coraz bardziej skłonni do korzystania z tej formy konsumpcji. Według szacunków raportu PwC , do 2025 roku globalny przychód generowany przez ekonomię współdzielenia, tylko w pięciu kluczowych sektorach, w tym finansach, transporcie i turystyce, sięgnie 335 miliardów USD. Badania także wskazują na duży potencjał rozwojowy rynku wynajmu w Polsce.
Jakie przewagi taki sposób rozliczenia ma dla współczesnego konsumenta? Czy będzie rosło zapotrzebowanie na takie rozwiązania?
Korzyści z wynajmu produktów jako sposobu rozliczania transakcji w sklepach dla współczesnego konsumenta można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze dotyczą elastyczności budżetowej, którą zapewnia taka usługa. Korzystanie z produktu nie wymaga ponoszenia kosztów zakupu, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób, które potrzebują danego produktu okresowo lub nie są skłonni inwestować jednorazowo dużej sumy pieniędzy w kolejny sprzęt. Jednocześnie w ten sposób umożliwiamy większej liczbie osób korzystanie z najnowszych technologii zwiększając dostęp do wysokiej jakości produktów bez konieczności posiadania ich na własność. Gleevery jest obecnie najtańszą opcją finalizacji transakcji w sklepie, nawet w porównaniu z nieoprocentowanymi pożyczkami, a ponadto istnieje możliwość wymiany produktu na każdym etapie umowy lub przedłużenia najmu oraz pierwszeństwo w kupnie danego produktu w przypadku takiej decyzji klienta.
Drugim coraz bardziej ważnym wśród konsumentów kluczem wyboru usług lub produktów, jest aspekt ekologiczny. Wynajem produktów jest sposobem na efektywniejsze wykorzystanie zasobów i pozwala ograniczyć negatywny wpływ konsumpcji na środowisko. Jak wskazują współczesne trendy konsumenckie, kwestie zrównoważonego rozwoju odgrywają coraz większą role w podejmowaniu decyzji zakupowych, a więc możemy spodziewać się rosnącego zapotrzebowania na usługi wynajmu jak i rozliczania transakcji w sklepach stacjonarnych i online za pośrednictwem platformy Gleevery.