Konsekwencje „starzenia się” społeczeństw w państwach Unii europejskiej, były jednym z najważniejszych tematów, poruszonych podczas dwudniowego, międzyparlamentarnego spotkania, które rozpoczęło się w poniedziałek w Brukseli.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Parlamentu Europejskiego, reprezentanci parlamentów narodowych, a także przedstawiciele rządów ze wszystkich państw członkowskich UE oraz Komisji Europejskiej.
Spotkanie zainicjowane zostało, aby zmierzyć się z wielkim wyzwaniem stojącym przed Europą, a spowodowanym starzeniem się populacji, spadkiem płodności, bezrobociem i migracjami, które obniżają potencjał wzrostu dotkniętych nimi regionów.
Podczas debaty przedyskutowano trzy istotne zagadnienia: ekonomiczne i budżetowe implikacje zmian demograficznych, spójność społeczną i rozwój regionalny oraz społeczne i równościowe aspekty zatrudnienia i trendów demograficznych.
– Ojcowie powinni brać większy udział w wychowywaniu swoich dzieci – powiedział przewodniczący PE Jerzy Buzek
Jerzy Buzek zwrócił uwagę na konieczność pogodzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. – Rodzice powinni sprawiedliwie dzielić się opieką nad dziećmi. W przeciwnym razie stracimy z rynku pracy wszystkie kobiety, które poświęcą się wychowaniu dzieci – podkreślił Jerzy Buzek.
Brak zgody na „wojnę pokoleń”
Wiele krajów europejskich boryka się z problemem wysokiego bezrobocia zarówno wśród starszych jak i wśród młodej generacji. Poprawa opieki zdrowotnej oraz warunków życia wpłynęła na jego wydłużenie. Równocześnie bezrobotnych jest 5 milionów młodych Europejczyków, wielu z nich nigdy nawet nie weszło na rynek pracy.
Dostęp do zatrudnienia powinien leżeć u podstaw polityki między- generacyjnej, jako jedyny sposób na zredukowanie kosztów finansowania ubezpieczeń społecznych i emerytur, stwierdzono podczas debaty w PE.
Strategia Europa 2020
Władysław Kosiniak – Kamysz, polski minister pracy i polityki społecznej a także jeden ze sprawozdawców, potwierdził, że aby osiągnąć pierwszy z celów Strategii Europa 2020, czyli zwiększenie zatrudnienia do 75% ludności w wieku produkcyjnym, trzeba zminimalizować bezrobocie wśród młodych i starszych. Nie możemy sobie pozwolić na wojnę między generacjami, potrzebujemy paktu dla zatrudnienia. Musimy stworzyć więcej miejsc pracy i aktywniej współdziałać dla stworzenia międzypokoleniowej solidarności.
Komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, László Andor, zasygnalizował konieczność poprawy systemów ubezpieczeń społecznych i przypomniał, ze państwa z silnym modelem socjalnym, mają dobrze zbilansowane budżety, i zwykle niższe bezrobocie. „Cieszmy się, że żyjemy dłużej, ale powinno się to także przekładać, na wydłużenie naszego życia zawodowego, co pozwoliłoby zredukować ubóstwo wśród ludzi starszych”.
Biedne 25 procent europejskich kobiet
Obecnie jedna piąta kobiet w Europie jest biedna, (oznacza to ze żyją one za mniej niż 60 procent średniej wynagrodzenia w ich krajach). Posłanka Zita Gurmani (S&D, HU) uznała, ze perspektywa genderowa powinna być brana pod uwagę, przy reformowaniu systemów emerytalnych, aby mogły się one zmierzyć z wyzwaniami demograficznymi. „Bądźmy racjonalni i bądźmy realistami. Rozmawiamy tu o ludziach, którzy jutro musza być w stanie kupić chleb i buty dla dzieci”.
Źródło: Parlament Europejski