Ostatni miesiąc 2020 roku przyniósł sektorowi instytucji pożyczkowych lekkie odbicie w sprzedaży. W porównaniu do listopada branża przyznała o 9,6 proc. więcej pożyczek na kwotę o 11,8 proc. wyższą. Biorąc jednak pod uwagę, że grudzień to zwykle najlepszy okres na rynku kredytowym, uzyskane wyniki są niższe od oczekiwanych. Firmy pożyczkowe zamykają 2020 rok z wyraźnymi dwucyfrowymi spadkami sprzedaży w stosunku do 2019 roku. W grudniu spadek wartości udzielonego finansowania wyniósł 23 proc. r/r – wynika z analizy Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.
Grudzień inny niż zwykle
Grudzień to tradycyjnie okres, w którym branża pożyczkowa odnotowuje najwyższe zainteresowanie produktami kredytowymi, jednak w 2020 roku było inaczej. Choć wyniki grudniowe są nieco lepsze od odczytów z poprzednich miesięcy – wzrost o niemal 10 proc. w ujęciu liczbowym i 12 proc. w ujęciu wartościowym w stosunku do listopada – to nadal są poniżej poziomów z 2019 roku. Aktywność sektora w końcówce roku jest także wciąż niższa od notowanej w styczniu czy lutym. Branża dotknięta skutkami pandemii COVID-19 i obniżonego limitu kosztów pozaodsetkowych nie zdołała się odbudować po wiosennym załamaniu.
Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują na podwyższoną w grudniu aktywność w kwestii zapytań o raport BIK – w tygodniu 7-13 grudnia oraz 14-20 grudnia liczba zapytań przekraczała poziom 60 tysięcy. Wciąż jednak odczyty tygodniowe są niższe o 10-25 proc. w ujęciu rok do roku.
Według danych BIK w pierwszych trzech tygodniach grudnia wartość udzielonego finansowania przez branżę wahała się w przedziale 100-120 mln złotych. Z kolei tygodnie 21-27.12 oraz 28.12-03.01 z uwagi na przerwę świąteczno-noworoczną charakteryzowały się niską aktywnością sprzedażową. Fakt, że grudzień nie był dla firm pożyczkowych najlepszym miesiącem pod względem sprzedaży potwierdzają również dane CRIF. W porównaniu z listopadem branża udzieliła pożyczek o wartości 11,8 proc. wyższej, co wynikało ze wzrostu liczby udzielonych pożyczek (o 9,6 proc. m/m) i wzrostu średniej wartości pożyczki (o 1,9 proc. m/m). Jednak w odniesieniu do grudnia 2019 roku spadek wartości udzielonych pożyczek sięgnął 23,1 procent.
3142 zł – tyle wyniosła średnia wartość pożyczki
Średnia wartość pojedynczej pożyczki wyniosła w grudniu 3142 zł, co oznacza wzrost o 1,9 proc. w porównaniu do listopada 2020 r. i spadek o 9,1 proc. w ujęciu rok do roku.
Kolejna firma zaprzestała działalności
Według danych CRIF liczba aktywnych firm pożyczkowych, tj. takich, które w analizowanym okresie udzieliły choć jednej pożyczki, wyniosła w grudniu 37, co oznacza, że kolejna spółka zaprzestała działalności. Niewykluczone, że jest to efekt rządowej propozycji przedłużenia okresu obowiązywania obniżonego limitu kosztów pozaodsetkowych do końca 2021 roku. Spadek aktywnych instytucji pożyczkowych w porównaniu z 2019 rokiem przekroczył na koniec roku 20 procent.
Źródło: FRRF