Wiele obszarów polskiego państwa wymaga pilnej naprawy. Tymczasem od dwudziestu lat prawie zawsze stosuje się tylko półśrodki, które mają łagodzić ból, ale nie eliminują problemów. Gdyby stery rządu objął polityk odpowiedzialny i patrzący na perspektywę odleglejszą niż tu i teraz, od jakich obszarów powinien zacząć modernizację państwa?
W kręgu redakcji Bankier.pl zebraliśmy listę najważniejszych naszym zdaniem obszarów państwa, które wymagają pilnej naprawy. To tylko sześć punktów wraz z proponowanymi kierunkami przemian, które mogłyby uzdrowić ich stan. Bez gruntownych reform w tych obszarach, nie da się poprawić pozostałych aspektów funkcjonowania państwa.
Finanse publiczne
Państwo wydaje znacznie więcej, niż to na co możemy sobie pozwolić. Należy wprowadzić regułę wydatkową i uelastycznić strukturę wydatków. Powinny one rosnąć w tempie wolniejszym niż PKB. Potrzebny jest budżet zadaniowy. Po zmianach wydatki publiczne staną się bardziej przejrzyste. Rozwiązania takie pozwolą uniknąć spirali zadłużenia.
Administracja
Polska administracja nie działa sprawnie i jest bardzo kosztowna. Należy ograniczyć biurokrację, przez uproszczenie procedur i rezygnację z wielu zbędnych regulacji. Należy znacząco ograniczyć liczbę urzędników oraz podnieść wynagrodzenie pozostałym. Należy zachować model zatrudniania przez konkursy, ograniczyć obieg papierowych dokumentów i zinformatyzować system, tak aby większość procedur przeprowadzać przez internet.
Podatki
Podatki są zbyt wysokie, a sposób ich płacenia nieprzejrzysty. Przez to rośnie szara strefa, a osoby zamożne i duże osoby prawne dążą do płacenia podatków za granicą. Należy uprościć system podatkowy. Wg szacunków państwo zabiera obywatelom średnio 60 proc. dochodów, należy znacząco obniżyć ten wskaźnik, przez ograniczenie potrzeb finansowych państwa.
System emerytalny
Powszechny system emerytalny w obecnym kształcie zbankrutuje. Z powodu negatywnych tendencji demograficznych i systemu podatkowego oraz wsparcia socjalnego zniechęcającego do podejmowania pracy, deficyt FUS będzie się powiększał. Należy zrezygnować z wydawania nowych przywilejów emerytalnych i włączyć KRUS w ramy powszechnego systemu emerytalnego. W długiej perspektywie należy odchodzić od modelu przymusowych świadczeń emerytalnych.
>>> OFE-ry mydlanej ciąg dalszy <<<
Ochrona zdrowia
Polski system ochrony zdrowia jest sparaliżowany. Należy skomercjalizować system opieki medycznej, zrezygnować z przymusu państwowego ubezpieczenia zdrowotnego i stworzyć system wsparcia dla najuboższych. W ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej należy przez zdecydowane działania wyeliminować korupcję.
Kodeks Pracy
Kodeks Pracy jest przeregulowany i zniechęca do zatrudniania. Szczególnie negatywne znaczenie mają pozapłacowe koszty pracy oraz trudności z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę. Wpływa to na wzrost bezrobocia i skłania pracodawców do szukania furtek prawnych w postaci cywilnoprawnych umów oraz zatrudniania na czarno. Oba te zjawiska wiążą się często z naruszaniem podstawowych praw pracownika.
To tylko propozycje, sugestie zmian które mogłyby poprawić stan polskiej gospodarki i zaprocentować w przyszłości. Być może inne reformy są znacznie pilniejsze, a może proponowane kierunki przemian są błędne i istnieją lepsze drogi na modernizację polskiej gospodarki? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
pomysły zebrał i opracował:
Jarosław Ryba
Źródło: Bankier.pl