Urzędy marszałkowskie w całej Polsce czekają na zgłoszenia najciekawszych „przedsiębiorczych” projektów. Jeszcze tylko przez kilka dni przyjmować będą zgłoszenia do piątej edycji prestiżowego konkursu „Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości”, ogłoszonego przez Komisję Europejską i organizowanego w Polsce przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z marszałkami województw.
Ogólnoeuropejskie jury już po raz piąty wybierze najlepsze projekty promujące i wspierające przedsiębiorczość. W konkursie mogą brać udział jednostki samorządu terytorialnego, regionalne i lokalne organizacje przedsiębiorców oraz podmioty, które w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowały z sukcesem projekt promocji przedsiębiorczości w partnerstwie z samorządem terytorialnym.
Wnioski konkursowe można zgłaszać w pięciu kategoriach:
- Promowanie ducha przedsiębiorczości;
- Rozwój umiejętności;
- Rozwój środowiska biznesowego;
- Wspieranie internacjonalizacji biznesu;
- Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne;
Konkurs przebiega w 3 etapach. Pierwszy, regionalny, organizowany jest przez urzędy marszałkowskie, które jako jedyne przyjmują wnioski konkursowe. W drugim etapie rekomendowane projekty zostaną ocenione przez krajowe jury powołane przez Ministra Gospodarki. Spośród laureatów tego szczebla dwa najlepsze projekty zostaną nominowane do etapu europejskiego, w którym rywalizować będą najlepsze pomysły z całej Unii Europejskiej. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi podczas uroczystości ogłoszenia wyników, która odbędzie się w maju 2011 r. w Budapeszcie.
Polskie projekty już nie raz były doceniane w międzynarodowym etapie Konkursu. Najlepszym przykładem projektu zrealizowanego z sukcesem jest podjęte przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie w województwie opolskim przedsięwzięcie „Budowa mieszkań poprzez system szkoleń zawodowych dla osób bezrobotnych”, które zdobyło pierwszą nagrodę w zeszłorocznej edycji konkursu w kategorii „Przedsiębiorczość odpowiedzialna i promująca włączenie społeczne”. Autorski program budowy mieszkań był odpowiedzią na problem bezrobocia w regionie. W wyniku jego realizacji w 2008 roku oddano do użytku dwupiętrowy blok mieszkalny, w którym powstało 12 lokali dla matek samotnie wychowujących dzieci. W działania zaangażowanych było 176 bezrobotnych. Europejskie jury doceniło oryginalność i wykonalność pomysłu – było to pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju i, prawdopodobnie, w Europie. Umiejętnie połączono w nim realizację potrzeb społecznych z ekonomicznymi, a wpływ projektu na gospodarkę lokalną został doceniony przez członków jury. Eksperci w uzasadnieniu swojego werdyktu podkreślili także uniwersalność projektu, czyli możliwość jego przeniesienia i implementacji w innych regionach w kraju i za granicą. Projekt zrealizowany przez nyski Urząd Pracy pozwolił rozwinąć umiejętności osób bezrobotnych, a dodatkowym efektem była promocja wśród nich przedsiębiorczości – dzięki zdobytym umiejętnościom, wiedzy i doświadczeniu część z uczestników otworzyła własne firmy.
Więcej informacji o tegorocznej edycji konkursu, a także formularze zgłoszeniowe, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki:
http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/enp/
Bieżące informacje na temat konkursu znaleźć można także na jego profilu w portalu Facebook (hasło: Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości). Tam również zamieszczane są wiadomości na temat zwycięskich projektów z poprzednich lat oraz porady dotyczące wypełniania zgłoszeń, w tym wskazówki na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania wniosków. W profilu dostępne są także informacje na temat kryteriów, którymi będzie się kierować jury przy wyborze tegorocznych zwycięzców.
Źródło: PRIMUM Public Relations