„Zanim na rynku pojawiły się kredyty mieszkaniowe z budżetową dopłatą, rząd liczył, że z pomocy skorzysta w ciągu sześciu lat 300 tys. rodzin. 10 miesięcy funkcjonowania ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania pokazało, że jest inaczej. Z preferencyjnego kredytu nie może skorzystać ten, kto nosi się z zamiarem zakupu mieszkania w większej miejscowości. Program Rodzina na swoim wszedł w życie 22 stycznia 2007 r. (od tego dnia było możliwe złożenie wniosku kredytowego w banku PKO BP, który jako pierwszy przystąpił do programu). Od tamtego momentu umowy o preferencyjny kredyt podpisało nieco ponad 2,6 tys. osób. Jest to blisko 20 razy mniej niż zapowiadało Ministerstwo Budownictwa.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.
„- Ustawa po prostu nie działa. Z jednej strony zakłada wielką pomoc, a z drugiej niesamowicie ogranicza dostępność kredytów. Limity cenowe uzależniające otrzymanie pomocy są w dalszym ciągu oderwane od rzeczywistości” – mówi Janusz Schmidt, wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomościami.
„Do 15 sierpnia 2007 r. z dopłat mogły skorzystać osoby nabywające nieruchomość, której cena za mkw. nie przekracza średnich cen w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze. Wtedy też weszły w życie poprawione przepisy ustawy o finansowym wsparciu rodzin (Dz.U. z 2007 r. nr 136, poz. 955) i zwiększyły o 30 proc. dotychczasowe limity. Zmiana przepisów miała być lekarstwem na gwałtowny wzrost cen na rynku nieruchomości. Takich efektów na razie nie widać. W ciągu dwóch miesięcy od momentu obowiązywania nowelizacji podpisano 562 umowy o kredyt z dopłatami, podczas gdy średnia liczba umów podpisywanych wcześniej wynosiła 326 miesięcznie.” – informuje dziennik.
Na zwrot z budżetu państwa połowy odsetek kredytowych w pierwszych 8 latach spłaty długu mogą liczyć rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które kupią lub zbudują mieszkanie czy dom. Mieszkanie nie może być jednak większe niż 75 m.kw., a powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 metrów. Dopłata obejmie 50 metrów powierzchni mieszkania lub 70 metrów powierzchni domu. Kredytów z dopłatą udzielają obecnie: PKO Bank Polski, Pekao SA, Bank Pocztowy, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz wybrane Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i banki spółdzielcze.